Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Piwo bez Heweliusza?

14.11.2000

Prawdopodobnie od przyszłego roku nie będzie już gdańskiego browaru. Piwo Gdańskie i Heweliusz nie będzie warzone w Gdańsku. Likwidacja browaru wiąże się ze zwolnieniem z pracy około 190 osób. Część z nich dostanie odprawy, część oferty pracy w elbląskim i braniewskim browarze.
Przedstawiciele Grupy Żywiec decyzję o zamknięciu argumentują względami ekonomicznymi, małą wydajnością browaru i niemożnością rozbudowy ze względu na lokalizację w centrum Wrzeszcza.

W rzeczywistości likwidacja browaru może uchronić Grupę Żywiec SA przed płaceniem 15 mln dolarów. Tyle gmina domaga się w sądzie od Żywca, właściciela browaru. Odkupując od miasta udziały w przedsiębiorstwie zobowiązał się on do zainwestowania w browar 15 mln USD, a wszystkie dotychczasowe inwestycje pochodziły z zysków gdańskiego browaru, a nie jak zakładano z własnych środków.

Zarząd Miasta uważa, że zlekceważono obietnice złożone pracownikom browaru oraz gminie Gdańsk podczas sprzedaży browaru, a zamykanie polskich browarów ma na celu eliminacje polskich marek piw w celu „zrobienia miejsca” na rynku dla piw Heinekena.

Najprawdopodobniej władze Gdańska wytoczą kolejny proces sądowy producentowi piwa. Odbędzie się on w Holandii i będzie dotyczył Heinekena.

Sprawy w sądzie i próby porozumienia to jedna, a dramat grupowych zwolnień to druga sprawa. Co to za alternatywa - przejście do browaru w Braniewie, czy w Elblągu? Pracownicy szukają innych rozwiązań - chcą odkupić browar, by ratować miejsca pracy. Czy im się uda?


Trójmiasto.pl

Trójmiasto.pl