Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Piwo bardziej gorzkie

29.07.2004

Plantatorzy chmielu obawiają się konkurencji niemieckich producentów, którzy mają dwa razy większe dopłaty i mogą zaoferować znacznie tańszy surowiec. Browary uzależniają zakupy chmielu od ceny, która dla polskich rolników w tym roku może nie być tak korzystna jak w poprzednich latach.
Ministerstwo Rolnictwa prowadzi rozmowy z producentami chmielu, przetwórcami i browarami na temat poprawy sytuacji polskich plantatorów. Po otwarciu granic zniesiono opłaty celne chroniące ich przed tańszą produkcją z Niemiec. W Polsce rocznie produkuje się 2,4 tys. ton chmielu, w Niemczech - dziesięć razy tyle. Polski rolnik uprawiający chmiel dostanie w tym roku ok. 264 EUR/ha, plantatorzy w "starej" Unii dostają 480 EUR/ha.

- 70 proc. niemieckiego chmielu kontraktują tamtejsze browary, pozostałe 30 proc. może być sprzedawane na wolnym rynku nawet po 1 euro za kilogram. To trzy razy taniej niż wynosiła ubiegłoroczna cena skupu w Polsce - twierdzi Tadeusz Cichosz, wiceprezes Polskiego Związku Zrzeszeń Producentów Chmielu.

W tym roku nikt nie wie, jak ukształtują się ceny, ale pogoda zapowiada wysokie zbiory zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Już teraz plantatorzy chmielu usiłują zapobiec sytuacji, w jakiej znaleźli się polscy producenci owoców miękkich, którym zakłady przetwórcze płacą ceny dwukrotnie, a nawet trzykrotnie niższe niż przed rokiem. Plantatorzy po swojej stronie mają przetwórców chmielu i browary. Polska odmiana chmielu - marynka jest wysoko ceniona w przemyśle piwowarskim i nie ma odpowiednika za granicą. Przedsiębiorcy zastrzegają jednak, że nie prowadzą instytucji charytatywnych.

- Obecnie kupujemy 80 proc. ekstraktu chmielowego w Polsce, ale jeśli ceny nie będą w tym roku konkurencyjne, to zwiększymy zakup za granicą - wyjaśnia Paweł Kwiatkowski, rzecznik Kompanii Piwowarskiej.

Konkurencją dla polskiego chmielu może być także import ze Stanów Zjednoczonych. Ministerstwo Rolnictwa dostrzega takie zagrożenie. Resort już wielokrotnie występował do Ministerstwa Finansów z wnioskiem o obniżenie akcyzy na piwo, co zwiększyłoby konkurencyjność polskich browarów i pośrednio pomogłoby plantatorom chmielu.

Rzeczpospolita

Magdalena Kozmana