Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Piwo BUD z dodatkiem zmodyfikowanego ryżu. Naprawdę!

08.10.2007
Piwo BUD z dodatkiem zmodyfikowanego ryżu. Naprawdę! Piwo BUD z dodatkiem zmodyfikowanego ryżu. Naprawdę!

Amsterdam, Holandia — Greenpeace ujawnił fakt, że ryż stosowany do produkcji piwa Budweiser (popularnie zwanego Bud) jest modyfikowany genetycznie. Próbki poddane analizie pobrane zostały w zakładzie piwowarskim należącym do firmy Anheuser-Busch, produkującym tą znaną na całym świecie markę piwa.

Niezależna analiza zamówiona przez Greenpeace wykryła obecność modyfikowanego ryżu typu Bayer LL601 w 3 z 4 próbek pobranych na terenie zakładu.

Eksperymentalna odmiana ryżu jest jedną z trzech, które zostały odnalezione w 2006 roku i zanieczyściły zbiory ryżu w USA. Od tego czasu zanieczyszczenie odnaleziono w około 30% zapasach ryżu. Fakt ten miał potężny negatywny wpływ na amerykański przemysł produkcji ryżu, ponieważ rynki zagraniczne zostały zamknięte dla importu ryżu z USA.

Poinformowaliśmy firmę Anheuser-Busch o wynikach testów przed ich upublicznieniem i poprosiliśmy firmę o ujawnienie rozmiarów zanieczyszczenia oraz ich globalną politykę w sprawie składników GMO. Anheuser-Busch odpowiedziało, że ryż został dopuszczony do obrotu w USA i nie używa się go w produkcji piwa na eksport.

Niestety, jak dotąd znaleźliśmy Bud’a produkowanego w USA w kilku krajach Europy!

Wspomniana odmiana ryżu Bayer LL601 została wstecznie autoryzowana przez Departament Rolnictwa USA w celu zredukowania publicznych obaw i rosnącej liczby procesów sądowych wytaczanych przez producentów naturalnego ryżu, pomimo 15.000 głosów sprzeciwu.

Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że nie było wystarczających danych, żeby stwierdzić bezpieczeństwo tej odmiany. Greenpeace uważa, że konsumenci wszędzie na świecie powinni wiedzieć, czy piwo, które piją jest produkowane z dodatkiem GMO.

Anheuser-Busch jest największym pojedynczym nabywcą ryżu w USA, kupując 6-10% dorocznych zbiorów. Budweiser jest tylko jednym z kilku marek piw, do produkcji których używa się ryżu. Bud’a można znaleźć w około 60 krajach, dokąd trafia poprzez eksport lub umowy z lokalnymi browarami.

W Polsce w połowie 2006 roku takie marki jak Żywiec czy Carlsberg przesłały nam deklaracje, zapewniające, że nie będą używać w produkcji piwa składników genetycznie modyfikowanych.

"Wzywamy firmę Anheuser-Busch do globalnego zobowiązania, że będą produkowane przez nich piwo będzie wolne od GMO. Cokolwiek mniej zostawi naprawdę przykry smak w ustach ludzi pijących Budweiser’a"- powiedziała Doreen Stabinsky, Koordynator Kampanii GMO Greenpeace International.

Jesli znajdziecie Budweisera wyprodukowanego w USA na polskich półkach - dajcie znać na gmo@greenpeace.pl
 

greenpeace.org