Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Piwny sukces

12.09.2002

Kariery od pucybuta do milionera należą już do przeszłości. Przynajmniej w Wielkiej Brytanii, gdzie symbolem szybkiego sukcesu stał się Karan Bilimoria. Gdy dziesięć lat temu niemal wszyscy jego koledzy ze studiów zakładali firmy komputerowe i internetowe on - starając się spłacić kredyt studencki - uruchomił niewielką firmę handlową. Świeży absolwent zajął się dostarczaniem popularnego w Indiach piwa Cobra do hinduskich restauracji działających w Wielkiej Brytanii.
Kiedy się wzbogacił założył własny browar i z czasem przejął całą produkcję Cobry. Firmę z Bangalore w Indiach przeniósł do angielskiego Bedford.
Karan Bilimoria zamierza teraz szturmem zdobyć trudny, angielski rynek piwny, w najbliższym czasie zamierza wypuścić akcje swojej spółki i dzięki temu sfinansować ekspansję. Piwo bardzo szybko przebiło swą popularnością wyroby europejskich browarów, Cobra jest bowiem od nich o wiele mniej gazowana, i - co zapewne ważniejsze - mocniejsza. Zawartość alkoholu wynosi w nim 5 proc., a nie 3,8 proc., jak w najpopularniejszej marce w Wielkiej Brytanii - Carlsbergu. Teraz Cobra przynosi dochód równowartości ponad ćwierć miliarda zł rocznie.

Dziennik Bałtycki

(DŁ)