Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Piwne lofty - Browar Piastowski przy ul. Jedności Narodowej ma nowego właściciela

01.02.2007

Luksusowe apartamenty w budynkach, gdzie jeszcze kilka lat temu powstawało piwo. Do tego wieżowiec tuż obok mostów Warszawskich. Taki projekt chce zrealizować we Wrocławiu amerykański deweloper The Hanover Company.

Dwa lata od zakończenia produkcji piwa w stolicy Dolnego Śląska zarząd browarów Piast podpisał wczoraj umowę na sprzedaż swoich nieruchomości przy ulicy Jedności Narodowej. To jedyna oficjalna informacja, jaką wczoraj można było uzyskać. Koncern Carlsberg, do którego należą wrocławskie browary, nie zdradza na razie, komu ani za ile sprzedał były browar.
Udało się nam ustalić, że inwestorem, który skusił się na poprzemysłowe budynki, jest firma The Hanover Company z Teksasu, jeden z największych deweloperów w Stanach Zjednoczonych. Chce tam urządzić luksusowe mieszkania, tzw. lofty. Tak nazywa się apartamenty powstające w budynkach dawnych fabryk. Ale Amerykanie chcą postawić jeszcze kilka nowych. Tam również będą mieszkania.
Inwestor w swoich planach będzie musiał uwzględnić wartość historyczną całego terenu. Przedstawiciele Piasta nie obawiają się, że zabytek zostanie zniszczony.
– Firma przedstawiła najatrakcyjniejszą koncepcję zagospodarowania nieruchomości, które z naszej inicjatywy zostały wpisane dwa lata temu do rejestru zabytków – mówi Przemysław Biegański, prezes Browarów Dolnośląskich Piast. – Jesteśmy przekonani, że nowy nabywca nada temu miejscu wyjątkowy klimat.
Największe emocje budzi kwota, jaką Amerykanie zapłacili za były browar. Przedstawiciele branży nieruchomości szacują, że za zabudowaną 6-hektarową działkę inwestor musiał wyłożyć co najmniej 75 milionów złotych.


Browar Piastowski przy ul. Jedności Narodowej wytwarzał piwo od 1893 roku. Sześć lat temu fabrykę kupił duński koncern Carlsberg. W 2004 roku zakończył produkcję we Wrocławiu. Zostały tylko magazyny i biura. Teraz pracownicy przeniosą się do Bielan Wrocławskich.
 

Słowo Polskie/Gazeta Wrocławska

 

LUK, BK