Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Piwna bez piwa

18.01.2001

Tereny upadłych Browarów Zachodnich Lubusz w Zielonej Górze wkrótce zmienią się nie do poznania. Syndykowi nie udało się sprzedać zakładu w całości, dlatego postanowiono znaleźć nabywców na wydzielone części. Dotychczas syndyk sprzedawał działki i budynki nie związane bezpośrednio z działalnością produkcyjną zielonogórskiego browaru. W ten sposób w byłym biurowcu zakładu ulokował się Krajowy Rejestr Sądowy, a na innej działce przy ul. Kożuchowskiej prywatny inwestor zbudował kręgielnię. Wczoraj na przetargu sprzedano następne browarniane lokale. Za dwa mieszkania o powierzchni 48 i 60 m kw. w domu przy ul. Piwnej nabywcy zapłacili 19,5 tys. i 25 tys. zł. Jak na warunki zielonogórskie nie są to wysokie ceny, ale przed wprowadzeniem się tam trzeba przeprowadzić, już na własny koszt, kapitalny remont.
Radio zostanie
W tym samym budynku wystawiono też na przetarg biuro wraz z salą narad - łącznie o powierzchni 208 m kw. Teraz w części tego lokalu działa radio eska. Radiowcy nie zdecydowali się jednak na wykupienie swojej siedziby i biuro kupiła zielonogórska firma Lechbud - za 46 tys. zł.
- Nie będziemy domagali się wyprowadzki radiowców. W pozostałej części biura chcemy zorganizować siedzibę naszej firmy - powiedział współwłaściciel Lechbudu Waldemar Lechów.
Najwyższą cenę uzyskał syndyk za bar piwny przy ul. Kożuchowskiej. Za skromny lokal o powierzchni 60 m kw. nabywca zaoferował 131,5 tys. zł. Nowy właściciel nie chciał zdradzić, jaką działalność zamierza tu prowadzić.
Ulice wspomnień
Syndyk przygotowuje się już do sprzedaży głównej części browaru. Niełatwo będzie znaleźć nabywców na duże budynki produkcyjne. Dlatego możliwe, że stara część browaru zostanie zburzona, aby umożliwić sprzedaż tylko działek budowlanych.
W końcu lutego będzie już gotowy plan podziału zasadniczej części przedsiębiorstwa. Przygotowany przez geodetów plan z dokładnie zaznaczonymi drogami dojazdu ma zaakceptować gmina.
W ten sposób teren od stu lat zajmowany przez browar zmieni swój wygląd. Na gruzach Lubusza wyrosną domy mieszkalne, a o tym, że kiedyś warzono tu piwo, będą przypominały tylko nazwy ulic: Browarna, Piwna...

Gazeta Lubuska

(mb)