Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Pijany pomysł

07.10.2006

Minister zdrowia Zbigniew Religa zamiast zajmować się problemami służby zdrowia, chce wprowadzić w nocy godzinę policyjną, od której nie można będzie kupić flaszki. W ten nowatorski sposób pan profesor chce walczyć z pijaństwem.
– Moje ministerstwo będzie popierało wszelkie utrudnienia dotyczące dostępu do alkoholu. Gdy ludzie będą musieli zrobić wysiłek, żeby alkohol zdobyć, wielu z nich w ogóle zrezygnuje z picia – twierdzi Religa i dodaje: – Jestem zwolennikiem nocnej prohibicji! Według ministra zakaz taki spowoduje, że na polskich ulicach mniej będzie chuligaństwa. Czyli zamiast zajmować się profilaktyką i leczeniem uzależnionych, Religa wcina się w kompetencje szefa MSWiA Ludwika Dorna i chce walczyć z alkoholizmem metodami policyjnymi.

Jeśli taki zakaz zacznie działać, dotknie przede wszystkim sklepy nocne i stacje benzynowe, przy których często działają całodobowe stoiska z alkoholem. To właśnie w tych ostatnich, wg opowieści ministra, alkohol ma lać się strumieniem szerszym niż benzyna. – Ten pomysł to jakaś bzdura, chociaż z drugiej strony on sam nie był abstynentem, to może wie lepiej – mówi o ministrze Zdzisław Zarski ze stacji PKN Orlen przy ul. Orlej w Warszawie. Wedug niego w nocy sprzedaż alkoholu utrzymuje się na takim samym poziomie jak za dnia. – Schodzi głównie piwo – informuje. – Jeżeli nie pozwolą na sprzedaż, to jasne jest, że uruchomią się inne, nielegalne źródła handlu. Niech minister nie udaje, iż nie wie, że jak człowiek chce się napić, to zawsze znajdzie alkohol – dodaje pan Zarski.

Podobnego zdania jest Andrzej Kieszek ze stacji przy ul. Czerniakowskiej. – To jasne, że rozwinie się szara strefa, sam zastanawiam się, czy nie założyć meliny i nie sprzedawać alkoholu po godzinach – żartuje.

Część właścicieli stacji jest już jednak zastraszona i nie chce wypowiadać się dla prasy. Kierują do rzeczników koncernów paliwowych bądź ucinają rozmowę twierdzeniem, że nie ma u nich alkoholu. A jak już ta wódka jest, to jak się sprzedaje? Z tym jest różnie. – Tylko wieczorami, gdy ludzie idą na imprezy, kupują trochę więcej – usłyszeliśmy na stacji przy ul. Emilii Plater. – Najwięcej alkoholu schodzi w weekendy i jak zabronią sprzedaży, to będziemy bardzo stratni – mówi pracownik punktu Statoil przy ul. Zgierskiej w Łodzi.

Czemu ministrowi Relidze tak bardzo nie leżą stacje benzynowe, nie wiadomo. – Nie ma bezpieczniejszego miejsca na sprzedaż alkoholu – przekonuje nas pracownik Lotosu z ul. Pstrowskiego w Olsztynie. – Mamy monitoring, pozwolenie rady osiedla i pozytywną opinię gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Nie rozumiem, o co w tym wszystkim chodzi – dodaje.

Wrócą mety

Meliny, mety, bazy, dziuple – takie miejsca kwitły w czasach, gdy wóda była na kartki albo do kupienia po 13.00. Spragnieni chodzili też do „babci”. W niemal każdej kamienicy gdzieś można było zapukać po flaszkę. Dzięki Relidze to wszystko wróci. Nocna prohibicja z całą pewnością nie tylko nie przyczyni się do zlikwidowania alkoholizmu, ale wzmocni jego ludowy koloryt. Jakość trunków z mety, jak pokazuje życie, odbiega od sklepowych, więc naród będzie ślepnąć. Ręce pełne roboty będzie miał presonel podległy panu ministrowi. To pomysł jak po litrze.

Trybuna

Piotr Mieśnik