Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Pasja piwa

06.12.2009
Pasja piwa Pasja piwa

- Jak co roku spotykamy się w grudniu – przypomniał zebranym Marek Suliga, Wielki Mistrz Bractwa Piwnego. – Wręczamy nasze wyróżnienie przyznawane osobom lub instytucjom zaangażowanym w promocję kultury piwa. W tym roku, 5 grudnia 2009, w Muzeum Kinematografii w Łodzi medal Złoty Chmiel odebrał Marek Jakubiak, doceniony za konsekwentne budowanie wysokiej pozycji piw regionalnych z browaru w Ciechanowie oraz za decyzje ekonomiczne służące uratowaniu browaru w Lwówku Śląskim.

Wręczając medal Złoty Chmiel 2009 Marek Suliga podkreślał, że nie ma chyba w Polsce miasta, w którym nie można byłoby kupić piw warzonych w browarze Ciechan z Ciechanowa. To ważne zdanie, bo Ciechan zalicza się przecież do grupy browarów regionalnych, nie ma wsparcia w postaci ogólnopolskich kampanii reklamowych czy wielkich sieci sprzedaży, jakimi dysponują browary należące do międzynarodowych koncernów piwowarskich.

Kolejną ważną sprawą, na jaką uwagę zwrócił Marek Suliga, była obecność pani Ireny Galickiej, piwowara związanego z browarem w Lwówku Śląskim w czasie, kiedy warzono tam wielokrotnie nagradzane piwa Książęce i Dobre Mocne oraz obecnie, kiedy browar znów zaczyna warzyć piwo.

Piwowar Irena Galicka to zresztą nie jedyna osoba, jaka towarzyszyła Markowi Jakubiakowi podczas łódzkiej uroczystości wręczenia medalu Złoty Chmiel.
- Na dyplomie jest moje nazwisko, ale zasługi, o których mowa przypisać powinniśmy wielu osobom – mówił sam wyróżniony.
Dlatego oprócz Marka Jakubiaka do pamiątkowych zdjęć z medalem i dyplomem pozował również Marek Kujawa, odpowiedzialny za sprzedaż piw browaru Ciechan i Krzysztof Fałdowski, piwowar z Ciechanowa. Marek Jakubiak podkreślał, że najważniejsi współpracownicy, dzięki którym ciechanowskie piwa osiągnęły ogólnopolski sukces.

Browary w Ciechanowie i Lwówku Śląskim to, przynajmniej na razie, oddzielne firmy. Marek Jakubiak nie wyklucza wprawdzie ich połączenia, wcześniej jednak zapowiada ostrą rywalizację pary doświadczonych i zasłużonych piwowarów: Ireny Galickiej i Krzysztofa Fałdowskiego.
- Już ich widzę na konkursach, kiedy oceniane będą piwa z obu browarów – cieszył się Jakubiak.
Na razie jednak na piwo z lwóweckiego browaru zarówno jurorzy konkursów, jak i konsumenci musza jeszcze poczekać. Wprawdzie, jak wynika ze słów włodarza browaru, niemal wszystko gotowe jest do uruchomienia produkcji, brakuje niezwykle ważnego elementu – pary technologicznej do gotowania.

Spotkanie z okazji wręczenia dorocznego medalu Złoty Chmiel 2009 jak zawsze stało się okazją do dyskusji o kondycji polskiego piwowarstwa, szczególnie sytuacji browarów regionalnych. Wielki Mistrz Marek Suliga odczytał list gratulacyjny, jaki z okazji przyznania Złotego Chmielu skierował do Marka Jakubiaka Andrzej Olkowski, prezes Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich.

Po zakończeniu oficjalnej części spotkania rozmowom nie było już końca. A wszystko oczywiście z kuflami Ciechana Wybornego i Ciechana Miodowego w dłoniach. Bo wszyscy zastosowali się do apelu Marka Jakubiaka: „Niech piwo będzie waszą pasją!”.
 

Bractwo Piwne