Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Pamiętamy o Kmicicu

12.07.2006

Ogromny zapał, fascynacja i poszanowanie dla tradycji z jednej strony, bezsilność i bezradność z drugiej – takie uczucia i postawy przeplatały się podczas spotkania „Wspomnienie o Kmicicu”. W piątkowy wieczór (07.07.2006) sympatycy częstochowskiego piwa i miłośnicy Browaru Kmicic z inicjatywy Częstochowskiego Kręgu Lokalnego Bractwa Piwnego spotkali się w pubie Oslo.
W spotkaniu wzięli udział byli pracownicy Browaru Kmicic, ludzie pamiętający i ceniący częstochowskie piwa. Do Częstochowy przyjechały z wielu miejsc w Polsce osoby związane z portalem piwnym Browar.biz oraz jego twórca Artur Szudrowicz – Kawaler Złotego Chmielu Bractwa Piwnego. Poza członkami Częstochowskiego Kręgu Lokalnego Bractwa w Oslo odliczyli się także przedstawiciele Kręgów: Krakowskiego i Łódzkiego. Obecni byli przedstawiciele Kapituły Bractwa Piwnego, przede wszystkim Wielki Mistrz Zbigniew Olobry i Kanclerz Jacek Walawski. Najważniejszym gościem wieczoru był bez wątpienia profesor Dariusz Złotkowski, autor książki „Dzieje Spółki Akcyjnej Browaru w Częstochowie (dawniej K. Szwede)”.

Wieczór wspomnień o Browarze Kmicic prowadził Bernard Zymek z Kręgu Częstochowskiego Bractwa Piwnego. Profesor Złotkowski w dwóch wystąpieniach przybliżył założenia swojej publikacji oraz przypomniał najważniejsze momenty z historii Browaru Kmicic. O pracy w Browarze Kmicic opowiedział wieloletni pracownik i dyrektor – Andrzej Wesołowski, obecnie administrujący nieruchomościami przy ulicy Ogrodowej. W trakcie rozmów wiele osób zwracało uwagę na fakt, że od czasu zamknięcia (2005 rok) budynki Browaru Kmicic systematycznie niszczeją. Fakt wpisania najstarszej części, w tym wspaniałej słodowni, do rejestru zabytków, w żaden sposób nie przyczynił się do ratowania obiektu. Co istotne – w spotkaniu nie uczestniczył żaden przedstawiciel władz miasta ani biura konserwatora zabytków.

Wystąpieniom towarzyszył pokaz współczesnych i archiwalnych zdjęć zabudowań Browaru Kmicic, dokumentów związanych z samym zakładem, jak również z jego włodarzami, a także etykiet częstochowskiego piwa. Goście obejrzeli także film dokumentujący obecny stan Browaru Kmicic, zrealizowany podczas przygotowań do wieczoru wspomnień.
Całość uzupełniona została przez ekspozycję pamiątek związanych z Browarem: były etykiety, butelki, szklanki, puszki, beczka i wiele innych dokumentów dawnej świetności.

Oczywiście spotkanie przy piwie i rozmowy o piwie to także wiele piwnych zabaw. Był więc konkurs wiedzy o piwie i Browarze Kmicic, a także konkurs „Poznaj piwo” polegający na rozpoznawaniu smaków, przede wszystkim marek warzonych w oparciu o dawne receptury Kmicica. Piwa Kmicic i Bohun warzone są obecnie w Zduńskiej Woli w Browarze Staropolskim, produkty te także umilały czas dyskutantom. Dla wielu osób, zwłaszcza gości spoza Częstochowy, atrakcją była także degustacja nowych piw warzonych w Browarze GAB z Wąsoszy – jedynym zakładzie podtrzymującym piwowarskie tradycje w okolicach Częstochowy. Nowości GAB-a to piwa: stout i Kamasutra. Dla zgłodniałych przygotowano chleb ze szmalcem i ogórki, co okazało się bardzo dobrym uzupełnieniem bogatej oferty piw.

Wystąpienia panów: Dariusza Złotkowskiego i Andrzeja Wesołowskiego zawierały wiele cennych informacji, a także zwykłych ciekawostek na temat historii Browaru przy Ogrodowej. Bardzo wielu uczestników spotkania chciało pogłębić wiedzę na omawiane tematy i dlatego wydana właśnie, a sprzedawana także tego wieczoru książka profesora Złotkowskiego cieszyła się ogromnym powodzeniem. Później sam autor przeżywał oblężenie, kiedy każdy z nabywców prosił o dedykację. Ze słów Andrzeja Wesołowskiego wynikało, że obecny właściciel Browaru Kmicic – Jan Lus – ma zamiar ożywić puste budynki. Dotychczasowe pomysły dotyczyły między innymi działalności muzealnej, gastronomicznej i kulturotwórczej, gdyż do takiego połączenia wnętrze browaru wydaje się idealne. Niestety – właściciel Kmicica nie mógł uczestniczyć w spotkaniu, więc o konkretach nie mogło być mowy.

Spotkanie „Wspomnienie o Kmicicu” miało wiele odsłon. Była fachowa informacja, były tony sentymentalne, nie zabrakło dobrego jadła i napoju, wspólnej zabawy przy muzyce na żywo i wielu rozmów. Członkowie Kręgu Lokalnego Bractwa Piwnego w Częstochowie przygotowali także okolicznościowe żółte otwieracze – obok loga Kręgu Lokalnego widnieje na nich nazwa i data spotkania. Z pewnością będą one pamiątką dla wszystkich uczestników wieczoru.

Ogromny żal z powodu zamknięcia Browaru Kmicic chociaż w części rekompensuje świadomość, że coraz silniej aktywizuje się grupa ludzi zainteresowanych rewitalizacją przynajmniej obiektów po Browarze.

Bractwo Piwne