Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

PORTER ROKU

21.11.2006

110 piw, dwa konkursy, dwanaście miesięcy – i jedno PIWO ROKU. Doroczny tytuł najlepszego piwa danego roku kalendarzowego został przyznany. PIWEM ROKU 2006 jest Porter Strzelec z Browaru Jędrzejów.

Towarzystwo Promocji Kultury Piwa Bractwo Piwne po raz szósty już przyznaje tytuł PIWA ROKU. Tytuł ten to efekt podsumowania wyników ogólnopolskich konkursów piwa danego roku kalendarzowego. Członkowie Bractwa Piwnego nie wybierają PIWA ROKU, a jedynie sumują wyniki i podkreślają wybory innych gremiów.


W 2006 roku odbyły się dwa konkursy piwne. W pierwszym, Konsumenckim Konkursie Piw, towarzyszącym Ogólnopolskiemu Świętu Chmielarzy i Piwowarów CHMIELAKI 2006, degustatorzy oceniali 58 piw. W drugim, Otwartym Konkursie Piw, jaki towarzyszył XIV Jesiennym Spotkaniom Browarników w Kielcach, w szranki stanęły 52 piwa. Wprawdzie ilość konkursów nie jest oszałamiająca, jednak ilość piw – już może przyprawić (dosłownie i w przenośni) o zawrót głowy.


Porter Strzelec z Browaru Jędrzejów, należącego do Royal Unibrew Polska, w Krasnymstawie zajął pierwsze miejsce, w Kielcach drugie. Zgodnie z regulaminem tytułu PIWO ROKU za pierwsze miejsce zdobyte w danej grupie Bractwo Piwne przyznaje piwu trzy punkty, za drugie – dwa, za trzecie – jeden. Ostatecznie Porter Strzelec wygrał matematyczną rywalizację na podstawie sumy punktów przyznawanych w trakcie obydwu konkursów.


Ideą przyznawania tytułu PIWO ROKU jest przede wszystkim promocja najlepszych polskich piw. W jury poszczególnych ocen zasiadają zarówno profesjonalni degustatorzy, jak i konsumenci – amatorzy, więc wysokie noty zdobyte przez piwo świadczą, iż z jednej strony doskonale wpisuje się ono w standardy swojej grupy, a z drugiej – smakuje potencjalnym klientom. Tytuł PIWO ROKU to także popularyzacja samych konkursów piwnych i zachęta dla browarów, aby swoje produkty poddawały ocenom.


Porter Strzelec, PIWO ROKU 2006, reprezentuje grupę porterów bałtyckich o zawartości ekstraktu do 22º Blg. To bardzo charakterystyczne dla Polski piwo, w ciągu ostatnich kilkunastu lat jakby nieco zapomniane, czy wręcz zdyskredytowane przez producentów i konsumentów, obecnie tryumfalnie odzyskujące należną mu pozycję wśród polskich piw. Tym bardziej cieszy, że PIWEM ROKU 2006 jest właśnie Porter Strzelec.
 

Bractwo Piwne