Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

PIWOWARY 2014 – DEBIUTY

26.03.2014
PIWOWARY 2014 – DEBIUTY PIWOWARY 2014 – DEBIUTY

Tegoroczny, debiutujący festiwal piwa PIWOWARY nie może się oczywiście obyć bez debiutów piwnych.

Browar Fortuna z Miłosławia, nie czekając lata, przedstawi piwo Fortuna Mirabelka z limitowanej serii. Jest adresowane głównie do tych, którzy szukają, innych niż w tradycyjnym piwie, doznań smakowo zapachowych. Samo piwo powstało z dodatkiem naturalnego soku z dojrzałych i soczystych śliwek mirabelek. Emanuje silną owocowością i jak podaje browar: „ujmuje piękną, złoto-bursztynową barwą oraz niepowtarzalnym aromatem i smakiem, który przywodzi na myśl letni ciepły wieczór spędzony w ogrodzie”.

Więcej nowości, bo aż 3, przedstawią Browary Regionalne Jakubiak (BRJ). Dwie z nich pochodzą z nowo reaktywowanego Browaru Bojanowo. Pierwszym piwem jest Bojan Strażackie, do którego stworzenia użyto aż czterech odmian chmieli: Marynka, Lubelski i Sybilla (polskie) oraz amerykańskiej odmiany (o cytrusowym aromacie) Amarillo. Piwo to jest lekkie z wyważoną goryczką. Posiada aromat będący delikatną kompozycją nut cytrusowych, chmielowych i słodowych. Będzie idealną propozycją na nadchodzące cieplejsze dni.

Bojan Kokosowe to jasne i nieco mocniejsze piwo (5,0% alk. obj., ekstrakt 14,0%). W jego zapachu odnajdziemy przyjemny aromat kokosa delikatnie mieszający się z nutami słodowymi. Smak wyważony, lekko słodki przełamany goryczką chmielową sprawi, że piwo to z pewnością przyjemnie zaskoczy i trafi w gusta odważnych piwnych amatorów.

Lwówek Jankes (określony mianem lwóweckie ALE) to najnowsze dzieło Browaru Lwówek. Jest piwem niefiltrowanym górnej fermentacji (4,2% alk.obj, 12,5% ekstr. wag). Do jego stworzenia użyto 5 odmian chmieli. Ciemna barwa piwa pochodzi od słodu melanoidowego i karmelowego.

Tyleż samo nowości przedstawi nasz regionalny Browar Cornelius z Piotrkowa Trybunalskiego. Najciekawiej zapowiada się prezentacja piwa Triple Blond z kategorii Belgian-Style Tripel. To niezwykłe, już i u nas dostępne, piwo niejeden browar przyprawiło o ból głowy. Jest to konsekwencją niezwykle złożonego procesu jego tworzenia. Kolejnymi debiutantami będą: Rebel Wit w wersji Grand Cru i Cornelius Dunkel. Ten pierwszy jest rezultatem rosnącej popularności, niemal na całym świecie, stylu Belgian-Style Witbier.

Z ciekawą ofertę, adresowaną tylko do gastronomii, wystąpi Carlsberg Polska. Jest nią nowoczesny system modularny gwarantujący świeżość serwowanego piwa, w bezzwrotnych 20 litrowych opakowaniach, przez miesiąc od jego zainstalowania.

Instalacja ta przeznaczona jest na produkty reprezentujące klasztor Grimbergen w Belgii. Grimbergen to znana i szanowana na świecie marka piw opartych na recepturach z tego opactwa założonego w 1126r. Sam klasztor został trzy razy w jego historii doszczętnie strawiony przez pożar i trzykrotnie został odbudowany. Z tych powodów symbolem jego jest Feniks – mityczny ptak, który odradza się z popiołów. Ich mottem jest sentencja „Ardet nec consumitur”, czyli „spalone, ale nie zniszczone”.