Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Otwarta Biesiada Skierniewicka i Skwer Strakacza

10.06.2014
Otwarta Biesiada Skierniewicka i Skwer Strakacza Otwarta Biesiada Skierniewicka i Skwer Strakacza

Zapoczątkowana przed wielu laty przez Skierniewickie Bractwo Piwne inicjatywa nadania skwerowi przy zbiegu ulic: Jagiellońska i Konstytucji 3 Maja imienia Władysława Strakacza zakończyła się pomyślnie – Rada Miasta Skierniewice podjęła 14 marca 2014 r. odpowiednią uchwałę w tej sprawie. Mamy zatem możliwość uczczenia tego faktu.

 Skwer Władysława Strakacza to niewielki, ale szczególny fragment Skierniewic. Położony jest bowiem przy dawnej bramie wjazdowej do Browaru Parowego Strakacza i przy Sejmiku. Tutaj właśnie, w sobotę 14 czerwca, rozpoczniemy uroczystość, podczas której przywołamy postać Władysława Strakacza – przedsiębiorcy i wielkiego społecznika – aby uhonorować jego wkład w rozwój miasta.

 

Udział w wydarzeniu zapowiedział bratanek Władysława Strakacza Stanisław Strakacz z małżonką, będą przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Skierniewicach, której W. Strakacz był naczelnikiem. Pojawią się pasjonaci motoryzacji, dla których właściciel browaru był  w Skierniewicach pionierem.  Spodziewamy się przedstawicieli stowarzyszeń piwnych, Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, Grupy Rekonstrukcyjnej Stowarzyszenia Tradycji 26. Skierniewickiej Dywizji Piechoty, osoby pracujące w browarze jak też mieszkańcy pamiętający tamte dawne czasy.

Wyjątkowość chwili zapewni występ Miejskiej Orkiestry Dętej, a w dawny klimat wprowadzi nas grupa teatralna Com.pl.ex epizodem zaczerpniętym z widowiska historycznego „Tak dawniej bywało w Skierniewicach”, opartym na tekście Wiesławy Balcerskiej i aranżacji muzycznej Witolda Marjańskiego. Sugestią organizatorów jest by ci co zechcą, przyszli na tą uroczystość ubrani się w strój retro.

Podniosłą chwilą będzie wkopanie Kapsuły Czasu oraz oznakowanie skweru.

Kolejna część programu to BIESIADA SKIERNIEWICKA, która odbędzie się przy ul. Mickiewicza 11 w Drugim Domu i jest przewidziana dla wszystkich chętnych.

W tym przypadku także stroje retro mile widziane.

 

W programie między innymi:

PIW PAW - prezentacja zaproszonych browarów i degustacja mało znanych gatunków piwa, wykłady o piwie,

NAWARZ SOBIE PIWA – warsztaty dla amatorów domowej produkcji piwa,

PIOSENKA BIESIADNA – z udziałem zespołów: Robin’s Band, Geen Craft oraz Marka Sadowskiego i Andrzeja Nowakowskiego,

WYBORY AFRODYTY Z PIANY,

Rozstrzygnięcie konkursu na przekąskę piwną,

GRUNT TO RODZINKA – zabawy i konkursy, w tym także dla dzieci,

TU SIĘ ISKRZY  - ognisko dla wszystkich uczestników imprezy połączone z degustacją chleba z Piekarni MAKÓW, oraz degustacją i pieczeniem kiełbasek Zakładów ŚCIBIORÓW,

A na koniec AFTER PARTY – wieczór w Drugim Domu.

 

Wstęp na Biesiadę jest bezpłatny, ale niestety ograniczony ilością miejsc. Karty wstępu dostępne będą u organizatorów oraz ambasadorów imprezy.

Skierniewickie Bractwo Piwne