Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Oskarżył piwo o wszelkie nieszczęścia

12.07.2004

Moskiewscy miłośnicy piwa mogą od soboty spróbować ponad 40 gatunków złocistego napoju na otwartym w Łużnikach VI Moskiewskim Festiwalu Piwa. W imprezie, która potrwa ponad tydzień bierze udział 26 producentów.
"Piwo jak żaden inny napój sprzyja każdemu w osiągnięciu radości i spokoju, pozwala zebrać przyjaciół i cieszyć się z nimi życiem" - powiedział mer Moskwy Jurij Łużkow, witający gości w stroju XIX-wiecznego kupca rosyjskiego.

W ciągu 9-dniowego festiwalu odbędzie się szereg spektakli i koncertów. Goście będą także - rzecz jasna - uczestniczyć w degustacji piwa i zakąsek.

Festiwal ma być promocją "kultury picia", w czasie gdy wiele sondaży wskazuje, że piwo staje się w Rosji coraz bardziej popularne powoli wypierając z rynku tradycyjny napój alkoholowy - wódkę.

Festiwal otwarto w czasie, gdy Duma Państwowa - rosyjski parlament - debatuje nad ograniczeniem reklamy piwa, dziś traktowanej w Rosji bardzo liberalnie. Lider populistycznej partii liberalnych demokratów Władimir Żyrinowski oskarżył piwo o wszelkie nieszczęścia i bronił picia wódki.

Podczas konferencji prasowej Żyrinowski tłumaczył, że piwo to nic dobrego. Powoduje - jak twierdzi - nadwagę, szkodzi na wątrobę i otumania. Jego zdaniem, wódka jest znacznie zdrowsza, chociaż zawiera więcej "procentów".

onet.pl

PAP, MFi