Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Opisanie Kmicica

11.07.2006

„Dzieje Spółki Akcyjnej Browaru w Częstochowie (dawniej K. Szwede)” to tytuł publikacji poświęconej częstochowskiemu Browarowi. Książka profesora Dariusza Złotkowskiego promowana była podczas spotkania „Wieczór wspomnień o Browarze Kmicic”, jakie w piątek (07.07 2006) w pubie Oslo przygotował Częstochowski Krąg Lokalny Bractwa Piwnego.
W trakcie wieczoru autor zaprezentował najważniejsze założenia swojej pracy. Przede wszystkim bardzo wyraźnie zaznaczył, że publikacja dotyczy okresu od połowy XIX wieku do roku 2005, czyli działania browaru w rozumieniu zakładu wielkoprzemysłowego. Nie jest to opracowanie dotyczące historii piwowarstwa częstochowskiego, ani okolic Częstochowy.

„Dzieje Spółki Akcyjnej Browaru w Częstochowie (dawniej K. Szwede)” to efekt kilkuletniej pracy archiwalnej, rozmów i spotkań z ludźmi związanymi z Browarem Kmicic. Praca dedykowana jest „Żonie Agnieszce i tym wszystkim, dla których piwo jest „złocistym napojem”. Dariusz Złotkowski tłumaczy, że poprzez dedykację chciał podkreślić szlachetność piwa.

W trakcie dwóch części wystąpienia, ilustrowanego wyświetlanymi zdjęciami, dokumentami i etykietami, Dariusz Złotkowski przedstawił – oczywiście w ogromnym skrócie – najważniejsze punkty z historii Browaru Kmicic. Na etykietach browaru widnieje – jako data założenia browaru - rok 1840. Profesor Złotkowski wyjaśnił jednak, że jest to data umowna, ponieważ oprócz niej niektóre źródła podają rok 1830, a jeszcze inne – 1845. Początkowy okres funkcjonowania browaru jest po prostu słabo udokumentowany.

Znaczna część wystąpienia Dariusza Złotkowskiego poświęcona została sylwetce warszawskiego przemysłowca Kazimierza Szwede, który wykupił browar w 1899 roku. Jednym z ciekawszych momentów z historii zakładu była próba podjęcia eksportu częstochowskiego piwa do Palestyny. Starania w tym kierunku podjęto w 1933 roku, kiedy z przyczyn politycznych trwał bojkot towarów niemieckich. Niestety, częstochowski browar nie zdołał zająć powstałej wówczas niszy rynkowej.

Okres II Wojny Światowej to także dobry czas dla rozwoju zakładu i ponad trzykrotny wzrost produkcji. Po wojnie – do roku 1958 – Państwowy Browar w Częstochowie dawniej K. Szwede wchodził w skład Rejonu Łódzkiego Zjednoczenia Przemysłu Piwowarsko-Słodowniczego. Później Browar w Częstochowie wchodził w skład Górnośląskich Zakładów Piwowarskich w Zabrzu. Po raz drugi w swojej historii został spółką akcyjną w roku 1991. Niestety – już w marcu 2005 roku załoga Browaru Kmicic otrzymała wypowiedzenia.

Wystąpienia profesora Dariusza Złotkowskiego uczestnicy spotkania w częstochowskim pubie Oslo wysłuchali z ogromnym zainteresowaniem. Autor przyznał, że zdaje sobie sprawę z faktu, że nie dotarł do wszystkich dokumentów i archiwalnych zapisów, stąd zaapelował do zainteresowanych o pomoc w dalszym zbieraniu materiałów na temat Browaru Kmicic. Prosi także o wszelkie uwagi na temat swojej pracy. Książka „Dzieje Spółki Akcyjnej Browaru w Częstochowie (dawniej K. Szwede)” dostępna jest w Muzeum Częstochowskim.

Bractwo Piwne