Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Opieka nad grobem

27.10.2007

Lokalny Krąg Bractwa Piwnego w Łodzi przyjął opiekę nad grobem Karola Gottloba Anstadta – założyciela browaru w Łodzi (1867r.), na bazie którego do dziś funkcjonuje zakład piwowarski Browary Łódzkie SA.
Opieka Bractwa Piwnego prowadzona będzie w porozumieniu z Towarzystwem Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi oraz w zakresie wskazanym przez Towarzystwo. Grób rodziny Anstadtów znajduje się w części ewangelickiej łódzkiego Starego Cmentarza. (Cmentarz składa się z części katolickiej, prawosławnej i ewangelickiej, spoczywa tam wielu twórców Łodzi przemysłowej).
Po rozmowie z prezesem Towarzystwa, Cezarym Pawlakiem, od przyszłego roku przedstawiciele Kręgu Łódzkiego będą kwestować przy grobie w czasieWszystkich Świętych. Przy grobie ma być też postawiona tablica informująca o zaangażowaniu Bractwa Piwnego w opiekę nad nim.
Doroczna kwesta na Starym Cmentarzu służy ratowaniu zabytków – pomników, przez lata zaniedbywanych i jiszczejących. Tradycją jest, że wiele instytucji lub organizacji społecznych przyjmuje zobowiązanie opieki nad okreslonymi grobowcami, takie właśnie działanie podejmuje Lokalny Krąg Bractwa Piwnego.

Grzegorz Stężała