Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Oktoberfest 2007 - tam się pije piwo

22.09.2007
Oktoberfest 2007 - tam się pije piwo Oktoberfest 2007 - tam się pije piwo

Od 1810 roku do Monachium zjeżdżają się miłośnicy piwa z całego świata. W tym roku także ich nie zabraknie!

Oktoberfest - największe święto piwa na świecie, które odbywa się już od 189 lat, tego roku, jak nakazuje tradycja, ma miejsce się w niemieckim Monachium. Miasto to przez piwoszy nazywanym "chmielną stolicą". Theresienwiese, 420 tysięczny plac, na czas chmielowych dożynek zamienia się w gigantyczną pijalnię piwa połączoną z parkiem rozrywki, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Jak podają oficjalne źródła, na Oktoberfest co roku przybywa 6 mln piwoszy, którzy wypijają blisko 5 mln litrów piwa (za Wikipedia.pl). W tym roku będzie podobnie.

Pierwszych oznak Oktoberfestu można się już dopatrywać w 1810 roku. Wtedy na ślub króla Ludwika I z Therese von Sachsen-Hildburghausen licznie przybyli mieszczanie, którzy gawędzili sobie przy piwie. Postanowiono, iż corocznie będą się tam spotykali. Z czasem także przy kilku karuzelach i huśtawkach. Tradycja ta została zachowana do dzisiaj. Realizowana jest za to z większym rozmachem.
 

Jak też tradycja mówi, święto te otwiera młoda dziewczyna na koniu, za nią w powozie jadą burmistrz Monachium i gubernator Bawarii, aktualnie Edmund Stoiber (CSU). A tuż za nimi żądni niemieckiego piwa turyści z całego świata. Śpiewają, jedzą golonki, piją hektolitry piwa, korzystają z parku rozrywki, śmieją się, rozmawiają. A jak wyglądają stroje fanów piwa? Tak, jak sobie wyobrażamy ubrania typowych Bawarczyków: dla panów skórzane spodenki na szelkach, dla pań sukienka-chłopka, z dopasowaną górną częścią, marszczoną spódnicą i fartuszkiem.
 

Tegoroczne Święto Piwa trwa od dzisiaj, tj. 22 września do 7 października. Ciekawe też, ilu piwoszom uda się wynieść z festiwalu oryginalne, oktoberfestckie kufle, które co roku są inne od swoich poprzedników. Jedno jednak jest pewne: po zakończeniu 16-dniowego festiwalu niejednego będzie bolała głowa...

Wiadomosci24.pl