Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Okocim umacnia trzecią pozycję, będzie fuzja

09.08.2001

Duński browar Carlsberg Breweries, akcjonariusz Browaru Okocim, umocnił trzecią pozycję na polskim rynku piwa. Okocim podpisał bowiem umowy kupna dwóch browarów od niemieckiej grupy Bitburger, zaś Carlsberg przejmie większościowy pakiet Bowarów Dolnośląskich Piast.
Przedstawiciele duńskiego Carlsberga i Okocimia powiedzieli na czwartkowej konferencji prasowej, że Okocim kupi od Bitburgera Kasztelan Browar Sierpc oraz Bosman Browar Szczecin za 220 milionów złotych. Natomiast Carlsberg kupi 81 procent browaru Piast za nieujawnioną kwotę.

"Zdecydowaliśmy się utworzyć silną grupę w Polsce poprzez fuzję tych podmiotów. Łącznie mają one udział w rynku 16 procent. Nowy podmiot po fuzji będzie się nazywał Carlsberg Okocim" - powiedział wiceprezes zarządzający Carlsberg Breweries Paul Bergqvist.

"Okocim nabędzie dwie firmy od Bitburgera za 220 milionów złotych, po połowie w gotówce i akcjach, zaś Carlsberg nabędzie 81 procent Piasta" - dodał.

Prezes Okocimia Marcin Piróg powiedział, że fuzja Okocimia z trzema firmami zostanie przeprowadzona do lutego lub marca przyszłego roku, zaś walne zgromadzenie akcjonariuszy Okocimia, które zdecyduje o emisji akcji odbędzie się prawdopodobnie w listopadzie tego roku.

Po fuzji głównymi akcjonariuszami nowej firmy - Carlsberg Okocim, będą Carlsberg z udziałem 67 procent akcji oraz Bitburger z 18 procent. Roczna produkcja tych browarów sięgą obecnie czterech milionów hektolitrów, natomiast moce produkcyjne wynoszą pięć milionów.

"Po fuzji powstanie jedna silna grupa i z samych synergii z połączenia będziemy mieli oszczędności, które szacujemy na 60 milionów złotych" - powiedział Piróg.

"Chcemy przede wszystkim bronić tego co mamy (16 procent udziału w rynku), ale w niedalekiej przyszłości będziemy walczyć o czołową pozycję. Nie chcemy być silnym numerem trzecim, chcemy być jednym z wiodących graczy na rynku" - powiedział Piróg, ale nie dodał nic więcej.

Okocim prognozuje, że sprzedaż piwa w Polsce wzrośnie do 27-29 miliona hektolitrów w 2005 roku z ubiegłorocznych 24 milionów.

Największy udział w polskim rynku piwa mają, należące do holenderskiego Heinekena Browary Żywiec - 32 procent, a na drugim miejscu jest kontrolowana przez South African Breweries Kompania Piwowarska - około 30 procent.

Sam Okocim, w którym Carlsberg ma około 80,8 procent akcji, ma obecnie około siedmiu procent udziału w rynku, a tuż za nim znajdują się browary należące do grupy Brau Union z udziałem około 6,7 procent.

Okocim miał po pierwszej połowie tego roku 2,9 miliona złotych straty wobec 4,6 miliona złotych zysku w takim samym okresie roku ubiegłego. Sprzedaż wyniosła odpowiednio 183,8 miliona złotych i 159 milionów.

"Myślę, że za dwa trzy lata zacznie działać synergia i chcemy, aby w 2003-2004 roku poziom zysku operacyjnego wyniósł 10 procent sprzedaży netto" - powiedział Piróg.

Analitycy uważają, że są to pozytywne informacje dla Okocimia, jednak trudno ocenić całe przedsięwzięcie z braku szczegółów odnośnie połączenia.

"To dobrze, że Okocim przejmuje Bosmana i Sierpc, ale gorzej, że przejmuje Piasta, ponieważ jest on po pierwsze zadłużony, a po drugie jest stary i miał straty w ubiegłym roku, więc pytanie co z restrukturyzacją" - powiedział Andrzej Szymański, analityk z Domu Maklerskiego BIG BG.

"Pytanie też co będzie potem, jak będą restrukturyzować te browary i jak będą je łączyć, jaka jest strategia. Nie znamy też sytuacji finansowej browarów. Piast miał stratę więc pozostałe dwa musiały być w lepszej sytuacji" - dodał.

Przedstawiciele Okocimia nie chcieli ujawnić wyników finansowych trzech kupowanych browarów powiedzieli jedynie, że trzy browary "wyszły na zero".

Na czwartkowej sesji giełdowej do godziny 12.30 cena akcji Okocimia wzrosła o 2,1 procent i wynosiła 12,15 złotego. Jednak analitycy nie spodziewają się większych ruchów ceny na giełdzie, gdyż w obrocie znajduje się niewiele akcji Okocimia.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, » warsaw.newsroom@reuters.com))
Puls Biznesu

Barbara Woźniak, Reuters