Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Ofiara piwa na festynie Oktoberfest

18.09.2005

Słynny niemiecki Oktoberfest na błoniach koło Monachium jest świętem piwa, ale co roku nie brakuje takich, którzy - zamiast świętować wesoło i z umiarem, nadużywają złocistego napoju.
W tym roku pierwszymi "piwnymi zwłokami", jak to określają Niemcy, okazała się 16-latka.

Jak informują w niedzielę niemieckie media, dziewczyną, prawie nieprzytomną, sanitariusze musieli się zająć już w sobotę po południu, trzy godziny po otwarciu festynu. Kiedy 16-latka doszła trochę do siebie, a trwało to półtorej godziny, przyznała, że w ciągu trzech godzin wypiła trzy litry piwa, i to na pusty żołądek. Ostatecznie o własnych siłach wróciła do domu.

Łącznie pierwszego dnia Oktoberfest pomocy udzielono 40 gościom festynu, którzy z piwem nieco przesadzili. Rok wcześniej były 44 takie interwencje.

Organizatorzy spodziewają się, że do 3 października Monachium odwiedzi około sześciu milionów piwoszy.

Litrowy kufel piwa, tzw. miara, kosztuje w tym roku 7,25 euro. Na zakąskę podawane są przysmaki bawarskiej kuchni - golonka, biała kiełbasa i precle, a także biała rzodkiew. Do tańca przygrywają ludowe zespoły.

Tradycja festynu w Monachium sięga początków XIX w. Z okazji ślubu bawarskiego następcy tronu Ludwika (późniejszego króla Ludwika I) i księżniczki Teresy Saksońskiej 12 października 1810 r. zorganizowano po raz pierwszy wyścigi konne połączone z festynem dla ludności. W 1818 r. na błoniach ustawiono pierwszą karuzelę. Od tego czasu festyn odbywał się co roku. Jedynie w czasie wojny festyn odwoływano.

onet.pl

PAP, JP