Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Offbeer: Święto przebiśniegu

24.03.2014
Offbeer: Święto przebiśniegu Offbeer: Święto przebiśniegu

29 marca 2014 roku, w ramach Offbeer - Łódzkiego Festiwalu Piwa, odbywa się pokaz filmu “Święto przebiśniegu”– pod patronatem prof. Krzysztofa Skotnickiego, Konsula Honorowego Republiki Czeskiej w Łodzi, oraz Petra Janyški, dyrektora Czeskiego Centrum w Warszawie. Słowo wstępne przed projekcją wygłosi filmoznawca Uniwersytetu Łódzkiego Michał Dondzik.

"Święto przebiśniegu"

29 marca 2014, sobota, g. 15:00

Kino Kinematograf - Muzeum Kinematografii w Łodzi

O piwie zwykło się mawiać, że najlepiej smakuje wokół komina, czyli w promieniu kilkunastu, kilkudziesięciu kilometrów, w odległości, z której widać jeszcze komin browaru. Filmem opowiadającym o takim browarze, w Nymburku, są „Postrzyżyny” Jiřego Menzla na podstawie prozy Bohumila Hrabala. Ten film kino Kinematograf pokazuje w niedzielę 30 marca.

Offbeer – Łódzki Festiwal Piwa, w obecnej, wiosennej edycji, skupia się na smakowaniu piwa w promieniu dużo mniejszym, niż „wokół komina”. Festiwal poświęcony jest piwowarstwu restauracyjnemu i domowemu, gdzie warzenie odbywa się tuż obok konsumpcji, a często staje się specjalnym ceremoniałem w gronie najbliższych. Tak rozumianą konsumpcję piwa, stanowiącą nieodłączną część codzienności maleńkiej osady letniskowej Kersko, portretują Menzel i Hrabal w filmie „Święto przebiśniegu”. 

Pokaz organizowany jest na samym początku Offbeer – Łódzkiego Festiwalu Piwa, dzięki czemu uczestnicy projekcji mogą wczuć się w ten szczególny nastrój wspólnego spędzania czasu, wspólnego świętowania i zabawy, jaki dać mogą tylko wspólne warzenie piwa i spotkania w browarach restauracyjnych.

Projekcja wpisuje się także w obchody przypadającej w tym roku 100-nej rocznicy urodzin Bohumila Hrabala.

BILETY – 10 ZŁ

Program Offbeer - Łódzkiego Festiwalu Piwa