Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Odważna decyzja? Ciekawa propozycja?

03.08.2013
Odważna decyzja? Ciekawa propozycja? Odważna decyzja? Ciekawa propozycja?

Od kilku dni na piwnych półkach sklepowych pojawiła się nowy produkt z Browaru Amber. Jest nim piwo w stylu porter bałtycki z papryczką. Jest to chyba jedyne takie piwo, mam na myśli styl, w takim zestawieniu.

Produkcję takich odważnych kompozycji podjęło się już kilka browarów na świecie. Przykładem może być Calapooia Brewing Company z Oregonu w Stanach Zjednoczonych Ameryki (po Prost Chili Beer).

Jednak chyba najbardziej znanym jest piwo z Mexicali Brewery, powstałego w 15 września 1923r. w Baja California (z hiszp. Kalifornia Dolna. Początkowo założyli go Panowie Miguel Gonzalez i Mr. Heracio Ochoa. W tym przypadku piwo powstało na bazie klasycznego pilsa.

Zatem pomysł jest w pewnym jest w pewnym sensie nowatorskim. Ciekawe jak to zestawienie „piekielnej ostrości” w połączeniu z karmelowym aromatem przypadnie do gustu.

Browar na późno jesienne wieczory przygotował stosowną, rozgrzewającą recepturę. Skład jej stanowią: połowa pomarańczy ze skórką, 2-3 łyżeczki brązowego cukru, 1 łyżeczka kakao i oczywiście Porter z Chili.

Receptura: Skórkę z pomarańczy ścieramy na tarce i z dodatkiem brązowego cukru ora kakao lekko podsmażamy by wydobyć właściwy aromat. Kiedy powstała na patelni masa będzie posiadała jednolitą konsystencję wlewamy do podgrzanego uprzednio piwa do temperatury 80˚C. Po dokładnym wymieszaniu podajemy napój.
Choć złośliwi uważają że piwo to jest tylko dla odważnych to z całą pewnością warte jest ryzyka spróbowania.

Szkoda tylko, że nie udało się, tak jak przy piwie z Mexicali Brewery do butelki włożyć prawdziwej papryczki chili. Może gdy nastąpi akceptacja marki warto nad tym pomyśleć. Innym się to przecież się udało.

Piwu cześć
Marek Suliga