Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Odkryto browar sprzed tysiąca lat

06.08.2004

Archeologowie amerykańscy odkryli w górach Peru starożytny browar, w którym przeszło tysiąc lat temu członkowie plemienia Huari wyrabiali podobny do piwa napój alkoholowy o nazwie chicha.
Produkcja napoju odbywała się na dużą skalę, ponieważ zapotrzebowanie na chicha było najwyraźniej ogromne. Browar jest prawdopodobnie największą starożytną wytwórnią alkoholu, jaką do tej pory udało się znaleźć w Andach. Zdaniem naukowców znalezisko wyprzedza epokę Inków o co najmniej 400 lat.

Historycy od dawna wiedzieli, że plemię Huari wytwarzało mocno przyprawiony i aromatyczny napój, jednak nigdy nie znaleziono równie dużego browaru - sądząc po rozmiarach i ilości znalezionych we wnętrzu pomieszczenia naczyń ceramicznych, browar mógł produkować kilka tysięcy litrów chicha dziennie.

Wykopaliska w mieście Cerro Baul rozpoczęły się w 1989 roku, zaś około 5 lat temu archeolodzy natrafili na dowody świadczące o tym, że Huari spożywali duże ilości chicha. Zdaniem badaczy, mieszkający w mieście bogaci członkowie elity plemiennej urządzali wielkie przyjęcia, na które zapraszali swoich podwładnych z całego Peru nagradzając ich za wierną służbą festynami z ogromną ilością chicha.

onet.pl

WENN, JP