Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Odkryli karczmę

11.05.2002

Dwóch olkuskich archeologów, dr Dariusz Rozmus i Jerzy Roś prowadzą obecnie badania archeologiczne na terenie wioski Łosień w pobliżu Dąbrowy Górniczej. Ostatnie badania doprowadziły do kilku ciekawych odkryć.
Badania archeologiczne w Łośniu, niewielkiej wiosce, położonej pomiędzy Hutą "Katowice" i Koksownią "Przyjaźń", trwają już od pięciu lat. Olkuscy archeolodzy zatrudnieni przez finansujący prace Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej zajmowali się badaniami pochodzącej z XII lub XIII w. osady. Podczas badań natrafili na doskonale zachowane pozostałości wzniesionego w osiemnastym wieku browaru. - Właścicielem był najprawdopodobniej mieszkaniec pochodzenia żydowskiego. Browar mógł funkcjonować aż do pierwszej połowy XX wieku. Odkryliśmy bardzo dobrze zachowane ściany i palenisko, na którym warzono piwo. Zaciekawił nas układ wewnętrzny budynku. Na zbiegu czterech murków natrafiliśmy na wolną przestrzeń. W środku znaleźliśmy złotą obrączkę wysadzaną szlifowanymi perłami - powiedział Jerzy Roś.
Archeolodzy przypuszczają, że wnęka pomiędzy fragmentami muru służyła właścicielowi jako skrytka na cenne przedmioty. Warto dodać, że przedmioty odnalezione przez olkuszan podczas prac wykopaliskowych były eksponowane w muzeum w Dąbrowie Górniczej.
Gazeta Krakowska

(ar)