Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Od browaru do strefy

11.10.2006

Pod koniec XIX wieku w Tychach pracował najnowocześniejszy wówczas na Śląsku browar, należący do księcia pszczyńskiego. W 1898 roku powstał drugi browar, Browar Obywatelski, który był konkurentem książęcego. Konkurencja skończyła się w 1918 roku, kiedy to 90 proc. akcji tego przedsiębiorstwa wykupił zarząd książęcy.
(...)
W 1997 roku powstała Podstrefa Tyska Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Na polach pomiędzy dzielnicami: Urbanowice, Cielmice i Paprocany wyrosły nowe liczne zakłady strefy, tu ulokowały się firmy Isuzu, Delphi, Rosa i wiele innych. Pierwszym nowym obiektem wybudowanym w strefie była jednak drukarnia Agory.

Najbardziej widoczny w mieście pozostał jednak browar, poprzez charakterystyczny kształt kominów i ścianę potężnych stalowych tankofermentatorów, rzucających się w oczy przy wjeździe do miasta od strony Katowic (starą drogą przez Czułów). Przeprowadzone w ostatnich latach prace renowacyjne zabytkowych budynków browaru wydobyły urodę tych obiektów. Dwa z tych budynków - dawna kaplica ewangelicka i dawna suszarnia młóta - zostały zamienione na muzea. Tu znalazły swoje siedziby Tyskie Muzeum Piwowarstwa (otwarte w listopadzie 2004 roku) i Muzeum Miejskie (otwarte w kwietniu 2005 roku).

Gazeta Wyborcza

Maria Lipok-Bierwiaczonek