Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Oburzenie na Litwie: Chrystus reklamuje piwo

18.01.2006

Litewski Kościół i społeczność polska na Litwie są oburzeni, że miejscowy browar "Kalnapilis" w najnowszej reklamie swego piwa użył wizerunku Chrystusa Frasobliwego.
Przed kilkoma tygodniami "Kalnapilis" rozpoczął kampanię reklamową, w której zachęca do kupowania piwa i wygrania płyty kompaktowej z nagraniami hitów muzyki litewskiej. Do kupowania piwa "zachęca", m.in. na billboardach, Chrystus Frasobliwy w słuchawkach walkmana.

Drewniana rzeźba zatroskanego Chrystusa siedzącego na kamieniu jest na Litwie bardzo popularna. Jest często ustawiana przy drogach, w kościołach, na cmentarzach.

W rozpowszechnionym we wtorek oświadczeniu, przyjętym podczas posiedzenia Konferencji Biskupów Litwy, zaznacza się, że "wizerunek Chrystusa Frasobliwego nie jest jedynie symbolem sztuki ludowej".

"Dla katolików - to wizerunek Jezusa Chrystusa, Syna Bożego. Większość wierzących poczuła się dotknięta i oburzona tym, że wizerunek Zbawiciela ze znakami męki - wieńcem cierniowym na głowie - został wykorzystany do reklamy piwa" - czytamy w oświadczeniu episkopatu. Biskupi zaapelowali też, by reklamę wycofano.

Według kierownika działu marketingu browaru Neringi Kavaliauskiene reklama nie miała na celu obrazę uczuć chrześcijan. Nie wiadomo jednak, czy zostanie ona wycofana.

Społeczność polska na Litwie jako pierwsza zwróciła uwagę na niestosowną reklamę. Pisał o tym i apelował do władz kościelnych polski dziennik "Kurier Wileński". Natomiast redakcja "Tygodnika Wileńszczyzny" wezwała do bojkotu wyrobów browaru obrażającego uczucia chrześcijan.

Gazeta Wyborcza

PAP, pi