Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

O piwie z gwiazdami

09.11.2007

Zdzisław Kantor z Bierunia jest współautorem "Tyskiego vademecum piwa", którego nakład sięgnął 1,3 mln egzemplarzy. Powstało ono na zamówienie Kompanii Piwowarskiej.

Promocja książki w Warszawie była wydarzeniem towarzyskim, które ściągnęło wielu znanych ludzi, jak Kevin Aiston, Steffen Möller, Rafał Bryndal, Przemysław Saleta, Gabi Gold...

- Imprezy promocyjne były dwie: jedna w warszawskim klubie Czuły Barbarzyńca, druga - w najważniejszym empiku przy Marszałkowskiej - wspomina bohater spotkań.

W Czułym Barbarzyńcy, który jest skrzyżowaniem księgarni z kawiarnią artystyczną odbył się wieczór literacki, gdzie było czytanie fragmentów książki przez aktora Roberta Więckiewicza oraz rozmowa o książce i piwie, a także o drugim autorze, Michaelu Jacksonie, największym krytyku piwa na świecie, który - niestety - nie dożył wydania wspólnego dzieła.

Na pytanie: "Jak się pracowało z mistrzem?", Kantor odpowiedział, że to było tak, "jakby usiąść do dużego, jasnego w doborowym towarzystwie". Nie ukrywał, że na piwie zna się nie gorzej od Jacksona. I choć na okładce widnieje tylko nazwisko tego ostatniego, w wydawnictwie liczącym 75 stron tekstu Kantor zapisał prawie połowę. Jego autorstwa są ciekawostki ze świata piwa, historia tego trunku, piwne NAJ i wszystko, co ma związek z Tychami i piwem tu warzonym.

W empiku przy Marszałkowskiej odbył się wieczór autorski w stylu "Europa da się lubić". Prowadzili go Dorota Welleman i Marcin Prokop, a gośćmi byli m.in. wspomniani Aiston i Möller. Temat - to oczywiście piwo w różnych krajach i zwyczaje, jakie mu towarzyszą.

Zdzisław Kantor wyznał, że wśród tzw. warszawskiej śmietanki czuł się znakomicie. Z celebrities o piwie rozmawiało mu się jak ze starymi znajomymi.

Jolanta Pierończyk - POLSKA Dziennik Zachodni