Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

O Złotym Chmielu 2008

30.11.2008
O Złotym Chmielu 2008 O Złotym Chmielu 2008

Magda Pahlke, żona zmarłego w połowie roku Sławomira Pahlke, odebrała przyznany pośmiertnie mężowi Medal Złoty Chmiel 2008. Uroczystość odbyła się 29 listopada 2008 roku w łódzkim Muzeum Kinematografii.

Prowadzący spotkanie Marek Suliga, Wielki Mistrz Bractwa Piwnego, na samym początku wyraził przekonanie, że wśród zebranych na pewno obecny jest duch Sławka. W kilku zdaniach przypomniał drogę zawodową Sławomira Pahlke, jego pracę w browarze Piast we Wrocławiu i w browarze Amber w Bielkówku koło Gdańska.


„W Amberze Sławek rozwinął skrzydła, całkowicie zaangażował się w działania na rzecz rozwoju browaru, jednocześnie unikał konkurowania z wielkimi koncernami” – przypomniał Marek Suliga. Sławomir Pahlke stworzył i wypromował piwa: Żywe, Koźlak, Prter Grand. Żywe stało się wzorcem, naśladowanym przez innych producentów zarówno pod względem charakteru piwa, jak i rozwiązań graficznych etykiet i opakowań. Koźlak z kolei, piwo w charakterystycznej malowanej butelce, został niemalże skopiowany przez innego producenta, który wprowadził swoje piwo na rynki zdobyte już przez oryginał.


„Mieliśmy jeszcze wiele wspólnych pomysłów, których nie zdążyliśmy zrealizować” – podkreślił Marek Suliga.


W części oficjalnej zwrócono także uwagę na fakt, że to właśnie browar Amber stworzył Sławomirowi Pahlke doskonałe warunki rozwoju, przede wszystkim dzięki porozumieniu z właścicielem browaru Andrzejem Przybyło oraz Dariuszem Rejmusem, dyrektorem sprzedaży.


Ten ostatni, także obecny w Łodzi, podziękował za wyróżnienie Sławka w imieniu swoim, ale również Andrzeja Przybyło i wszystkich pracowników Ambera. „Wyróżnienie dla Sławka to także uhonorowanie browaru, docenienie naszych wspólnych działań” – podkreślił Dariusz Rejmus.


Za przyznanie mężowi Medalu Złoty Chmiel 2008 podziękowała także Magda Pahlke, która przyjechała do Łodzi ze starszym synem Łukaszem.


Po części oficjalnej goście kontynuowali rozmowy degustując piwa: Żywe, Koźlak i Złote Lwy z browaru Amber. W spotkaniu wzięli udział przede wszystkim członkowie Bractwa Piwnego. Obecna była reprezentacja Kręgów Lokalnych z Łodzi, Częstochowy i Zgierza. Specjalnie na uroczystość przyjechał także z Olsztyna Andrzej Olkowski, członek honorowy Bractwa Piwnego, oraz kilkuosobowe przedstawicielstwo Pomorskiej Ławy Piwnej z Gdańska.


Wszystkim gościom dziękujemy za udział w uroczystości. 

ZŁOTY CHMIEL jest najwyższym wyróżnieniem Bractwa Piwnego, przyznawanym osobom bądź instytucjom szczególnie zaangażowanym w propagowanie szeroko rozumianej kultury piwa. Wyróżnienie to otrzymują ludzie dbający o pozytywny wizerunek piwa i piwosza.
Sławomir Pahlke był pracownikiem browaru Amber w Bielkówku k. Gdańska. Zmarł nagle w wieku 44 lat.

Adam Kuźmicki