Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Nowogród. Mistrzowie smaku

02.09.2008

Piwo kozicowe, sery oraz obwarzanki królowały na stoiskach gminnych, na scenie zaś dynamicznie przygrywała Kasa Chorych, do cygańskiego tańca porywała Elena Rutkowska, na zakończenie zaś bawił nas satyryk Krzysztof Daukszewicz. Tak przez całą niedzielę pod hasłem "Pokochać Region” województwo podlaskie świętowało swoje 495. urodziny.

Do Nowogrodu przybyły władze wojewódzkie, samorządowcy, a także tysiące mieszkańców regionu. 

- To dobra promocja zarówno dla samego miasta, jak i całego województwa - uważa Krzysztof Kozicki, starosta łomżyński.

Na kilkudziesięciu stoiskach rozstawionych w obrębie Hotelu Zbyszko wystawcy z różnych gmin województwa prezentowali uroki swojej okolicy a także charakterystyczne smakołyki z danego zakątka województwa. Za najbogatsze i najatrakcyjniejsze stanowiska nagrodzono powiat łomżyński. Tytuł Mistrza Smaku w kategorii "napój” zdobyła Anna Poleszuk i jej piwo kozicowe.

Wiele osób przybyłych do Nowogrodu zastanawiało się skąd 495. rocznica urodzin województwa, skoro reforma administracyjna była zaledwie kilka lat temu. Obchody łączą się z datą 29 sierpnia 1513 r.. Wtedy to na mocy przywileju Zygmunta Starego został powołany w Drohiczynie pierwszy wojewoda podlaski Iwan Sapieha.

 


(BJK), Gazeta Współczesna