Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Nowe mieszkania w starym browarze

20.04.2006

Kompleks apartamentowców planuje wybudować na terenie byłego Browaru Kraków jego nowy właściciel.
Nieruchomość przy ul. Lubicz w grudniu ubiegłego roku odkupiła od Carlsberga firma developerska Hesperion. Wczoraj napisaliśmy, że nowy właściciel budynków poszedł w ślady Kulczyków z Poznania i na kilka tygodni dawny browar zamieni w centrum sztuki - zaplanowano tam imprezy związane z Miesiącem Fotografii.

Wczoraj firma przesłała do nas komunikat dotyczący przyszłości całego kompleksu: "Nabywca planuje na tym terenie wybudować kompleks wielofunkcyjny z dominującą zabudową mieszkaniową" - czytamy. Co kryje się za tym lakonicznym zdaniem?

- Jeszcze za wcześnie na szczegóły. Pracujemy nad koncepcją zagospodarowania terenu - zaznaczał w rozmowie z nami Sławomir Kapuśniak, przedstawiciel dewelopera.

W magistracie ustaliliśmy tymczasem, że firma nie wystąpiła jeszcze o warunki zagospodarowania terenu, ale przygotowywany jest plan miejscowy dla tego obszaru. - Po jego wprowadzeniu zmieni się przeznaczenie części działki. Zamiast parkingu będzie można tam wybudować na przykład budynki mieszkalne - powiedział nam jeden z urzędników.

Dziś za zaniedbanym ceglanym murem i wielką halą zasłoniętą reklamą Okocimia kryje się kilka innych budynków zajmujących ogromny teren. Jest tam m.in. zabytkowy dwupiętrowy pałac z malowniczym podjazdem. Zbudował go na terenie browaru Juliusza Johna jeszcze w latach 70. XIX wieku architekt Antoni Siedek. W latach 90. tamtego stulecia obok powstała znana restauracja i piwiarnia. Na początku XX wieku browar przejął Goetz-Okocimski. Po wojnie w pałacyku mieściła się administracja wytwórni. Właśnie w nim pod koniec kwietnia zawisną fotografie.

Gazeta Wyborcza

wp, kb