Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Nowa Sól: Butiki zamiast browaru

04.11.2008
Nowa Sól: Butiki zamiast browaru Nowa Sól: Butiki zamiast browaru

W starym browarze przy ul. Wrocławskiej ma powstać centrum handlowe. Jest już plan zagospodarowanie przestrzennego.

Komin podświetlony przez przeszklony dach galerii handlowej, parkingi na ponad 300 aut, przedłużony bulwar nadodrzański. To tylko niektóre atrakcje, jakie mają towarzyszyć przeróbce starego browaru na centrum handlowe.

Stary browar przy ul. Wrocławskiej to na historycznej mapie miasta - biała plama. Kiedy w Muzeum Regionalnym chcieliśmy zasięgnąć informacji o historii tego obiektu, okazało, że takowych nie ma. - To rzadko spotykane, ale akurat stary browar jest zupełnie niezbadanym obiektem, nie zachowały się u nas żadne historyczne źródła na jego temat - mówi szef muzeum dr Tomasz Andrzejewski. - Z drugiej strony to ciekawy temat dla wnikliwych badaczy.

Wiadomo tylko tyle, że historia nowosolskiego browaru, zwanego Browarem Braterskim, sięga XVI wieku i podobno należał kiedyś do braci morawskich (odłamu husytów), którzy założyli w Nowej Soli osadę. Obecna zabudowa browaru pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Od wielu lat jednak browar nie produkuje już piwa i dziś jego nie użytkowane mury są w rękach prywatnych. Właściciel znalazł inwestora, który chce go przerobić na galerię handlową. - Jesteśmy na etapie zmiany planu przestrzennego z przemysłu na handel i usługi - informuje architekt miejska Iwona Kubacka-Kazieczko. - Będzie tam również dopuszczona funkcja mieszkaniowa. Browar ma być zachowany w swoim obecnym kształcie, nad wszystkim czuwa konserwator zabytków.

 

Są już gotowe wizualizacje przeszłej galerii handlowej. Założenia są takie, by w budynku znajdowały się nie tylko butiki handlowe, ale i kino wielo-salowe. Wnętrze ma być urządzone tak, by wokół zabytkowego komina znalazły się obiekty restauracyjne, a sam komin byłby iluminowany reflektorami poprzez przeszklone dachy galerii.
Jeśli wszystko pójdzie według planów, stary browar będzie końcowym etapem bulwaru nadodrzańskiego. Jego część jest już gotowa (bulwar na razie kończy się pod siedzibą firmy Geppo). Przechodnie będą więc mogli zrobić sobie urokliwy spacer od odnowionego w ub. r. portu wzdłuż basenu portowego, na którym miasto planuje ulokować sześć pływających fontann, aż po galerię w starym browarze. Dla tych, którzy wolą wybrać się do galerii autem, będą dostępne parkingi na 324 auta.

 

Michał Iwanowski, Gazeta Lubuska