Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Niemki chętnie sięgają po kufel piwa

17.09.2005

Wśród uczestników festynu piwoszy, Oktoberfestu, który w południe rozpoczął się w Monachium, będzie wiele kobiet. Niemki bowiem bardzo chętnie sięgają po kufel.
Według badań socjologicznych, w Niemczech dwie trzecie kobiet regularnie pije piwo. Potwierdza to codzienna obserwacja - w eleganckiej knajpce nierzadko można spotkać 3-4 panie właśnie przy piwie. To dane dla całych Niemiec. W piwnych bastionach, Kolonii czy Monachium złocisty napój z pianą popija regularnie, choć nie nadmiernie, aż 3/4 pań. Co piąta robi to codziennie.

Ma to swoją tradycję: to właśnie kobiety w średniowieczu najlepiej opanowały sztukę warzenia. W owym czasie kocioł do warzenia piwa niemal obowiązkowo musiał się znaleźć w posagu panny młodej. Do dobrych obyczajów należało, by kobieta, która właśnie uwarzyła piwo, zapraszała sąsiadki do "piwnego wianuszka" na degustację.
Znaną piwoszką w historii Niemiec była wpływowa przeorysza Hildegarda z Bingen, żyjąca w XII wieku. Wcześnie spostrzegła to, co medycy udowodnili znacznie później: piwo pite z umiarem jest zdrowe i wpływa korzystnie na ogólne samopoczucie. Zawarte w nim minerały i witaminy, zwłaszcza z grupy B, są szczególnie dobrze przyswajane właśnie przez organizm kobiety. Pozytywnie wpływają na krążenie, pobudzają przemianę materii i produkcję czerwonych ciałek krwi.


onet.pl

IAR, MFi