Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Nie będzie piwa i wódki na stacjach benzynowych?

14.11.2008

Nad nowelizacją ustawy o wychowaniu w trzeźwości pracują eksperci Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Po pierwsze specjaliści uważają, że trunki na sklepowych półkach powinny być droższe. Po drugie stacje benzynowe mają być wolne od procentów. Dlaczego? Żeby kierowcy mniej pili - pisze "Polska".

– Jak alkohol będzie droższy, stanie się mniej dostępny – mówi „Polsce” Krzysztof Brzózka, dyrektor PARP-y. Wyliczył, że w zeszłym roku za średnią pensję można było kupić aż 140 butelek wódki. 10 lat temu stać nas było tylko na 50 butelek. 


Dlaczego PARPA proponuje zakazać sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych? – W święta wszystkie sklepy są pozamykane, a na stacjach bez problemu można kupić wódkę. Jeśli nic nie zmienimy, nadal będziemy słyszeć o wypadkach spowodowanych przez pijanych – uzasadnia Krzysztof Brzózka. 

Z raportu firmy doradczej AC Nielsen wynika, że zysk z rocznej sprzedaż alkoholu w Polsce wynosi 23 mld zł. 4% tej kwoty to obrót wódką i piwem właśnie na ponad 5 tys. stacji benzynowych mających koncesję na sprzedaż alkoholu.
 

wp.pl