Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Nawarzyli piwa

28.06.2004

Bosman Browar Szczecin SA. Ponad 150 lat tradycji.Korzenie szczecińskiego browaru sięgają ponad 150 lat, gdy Gustaw Weidmann (w roku 1848) założył browar w Szczecinie.
Wojna raczej oszczędziła firmę, więc już na początku 1946 roku ugotowano przy ul. Chmielewskiego pierwsza powojenną warkę piwa lekkiego o zawartości 8,3 Blg.
W 1969 roku browar obchodzi 25 lecie działalności. To rok szczególny. QW kwietniu Ministerstwo Przemysłu Spożywczego nadało firmie proporzec przechodni dla najlepszego browaru roku. W tym tez roku po raz pierwszy uwarzono w Szczecinie ponad 300 tys. hl piwa.
Przełom dla browaru to rok 1992. W marcu przedsiębiorstwo przekształcono w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa pod nazwą Browar Szczecin SA. Był to wstęp do prywatyzacji i początek ogromnych przeobrażeń technologicznych.
Rok później większościowy pakiet akcji spółki przejmuje Józef Adelson. Po trzech latach sprzedaje akcje niemieckiej firmie browarniczej Bitburger Brauerei Th. Simon Gmbh. Bitburger nie przestaje inwestować w firmę. Jednocześnie Niemcy decydują się na zmianę nazwy spółki – powstaje Bosman Browar Szczecin SA.
W 1998 roku następuje rozbudowanie warzelni, uruchomienie instalacji do odgazowywania wody i uruchomienie nowej rozlewni piwa butelkowego o wydajności 50 tys. butelek na godzinę z pasteryzacją w przepływie. Powstaje nowa kotłownia gazowa i laboratorium, nowa warzelnia w pełni zautomatyzowana, linia rozlewnicza do puszek o wydajności 27.400 puszek/godz. Instalowane są kolejne tankofermentory.
Bitburger w 2000 roku sprzedał szczeciński browar duńskiemu koncernowi Carlsberg. Firma została w pełni przejęta przez utworzoną w Polsce spółkę Carlsberg - Okocim. Wraz z browarami ze Szczecina i Sierpca grupę tworzą też zakłady w Brzesku (Okocim) i Wrocławiu (Piast). Carlsberg – Okocim SA ma strategię odmienną od Niemców. Doprowadza do pełnej fuzji. Ośrodkiem zarządzania jest Warszawa, gdzie mieści się siedziba spółki. Natomiast browary funkcjonują na zasadzie zakładów w pełni podporządkowanych centralnemu zarządzaniu.

Głos Szczeciński

pit