Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Nadchodzi ważny rok

20.12.2004

Nadchodzący rok będzie dla Bractwa Piwnego wyjątkowy. Zwiastunem tej wyjątkowości są podjęte przez Kapitułę Bractwa Piwnego decyzje. Spotkanie członków Kapituły (18.12.2004) przebiegło wprawdzie spokojnie, jednak uchwały - choć podejmowane jednogłośnie - mają wyjątkowe znaczenie.
Rok 2005 będzie rokiem jubileuszowym Towarzystwa Promocji Kultury Piwa Bractwo Piwne. Stowarzyszenie działa już dziesięć lat. Wielki Mistrz Bractwa, Zbigniew Olobry, apelował w związku z tym do wszystkich członków stowarzyszenia, jak i do jego organów, o zgłaszanie propozycji uświetnienia obchodów.
Pierwszym spotkaniem Bractwa Piwnego, odbywającym się już w ramach cyklu imprez jubileuszowych, będzie wręczenie tytułu i medalu PIWA ROKU'2004. W czasie posiedzenia Kapituły zdecydowano, że tytuł należy się piwu Książęce z Browaru Śląskiego 1209 w Lwówku Śląskim. Decyzja Kapituły w tej sprawie była czystą formalnością. Tytuł PIWO ROKU przyznawany jest na podstawie wyników amatorskich i profesjonalnych konkursów piwa. Piwo Książęce w czteroletniej historii tytułu okazało się najwyżej ocenianym już po raz trzeci.
Wiadomo już, że w uroczystości wręczania medalu PIWO ROKU'2004 w styczniu, uczestniczyć będą piwosze z czeskiej organizacji SdrużenĂ­ Přátel Piva. W listopadzie Bractwo Piwne uczestniczyło w uroczystościach wręczania tytułów Piwa Roku Republiki Czeskiej. Podczas styczniowego spotkania w Polsce obie organizacje podpiszą porozumienie o współpracy.
Spotkanie z czeskimi piowszami to nie jedyne "międzynarodowe" plany na przyszły rok. Jesienią Bractwo Piwne będzie organizatorem kolejnego Mityngu EBCU - Europejskiej Unii Konsumentów Piwa. Spotkanie piwoszy z całej Europy zbiegnie sie z kulminacją obchodów dziesięciolecia Bractwa Piwnego.
W wysiłku organizacyjnym, jaki stoi przed członkami Bractwa Piwnego w związku z przygotowaniami tych spotkań, uczestniczyć będą człnkowie nowych Kręgów Lokalnych: w Zgierzu i w Częstochowie. Decyzje o powołaniu tych Kręgów także zapadły podczas grudniowego posiedzenia Kapituły Bractwa Piwnego.
Członkowie wszystkich działających obecnie Kręgów Lokalnych spotkają się w marcu w Krakowie. Zgodnie z uchwałą Kapituły właśnie w tym mieście odbędzie się w przyszłym roku Zwyczajny Wielki Krąg Bractwa Piwnego, czyli zjazd wszystkich członków stowarzyszenia.
Bractwo Piwne