Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Na plaży piwo się leje. Kąpiel z pianką

21.06.2006

BUDKA z piwem na plaży? Taki widok w sezonie nikogo już nie dziwi. Samorządy mają wolną rękę, bo ustawa o wychowaniu w trzeźwości nie zabrania im wydawania zezwoleń na sprzedaż piwa na plaży. To dochodowy interes, ale w Zachodniopomorskiem są też i takie gminy, dla których ważniejsze niż pieniądze jest bezpieczeństwo plażowiczów.
"Co roku powraca problem alkoholu sprzedawanego na plaży (...) Przy głównym zejściu do morza w Pobierowie sam wielokrotnie byłem świadkiem bójek, które rozgrywały się m.in. w namiocie piwnym stojącym na plaży (...)" napisał do nas Czytelnik, który od wielu lat mieszka w Pobierowie. Jemu nieĘpodoba się, że w sezonie nad Bałtykiem piwo leje się strumieniami, co więcej z jego kupnem nie mają praktycznie żadnych problemów nieletni.
Samorządowcy nieoficjalnie przyznają, że przyzwalają na ogródki piwne na plaży, by podreperować miejskie budżety. Każda budka to dochód w wysokości nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Na plaży w Międzyzdrojach będą w sezonie trzy punkty z piwem.
Poprowadzą je handlowcy, z którymi miasto podpisało wieloletnie umowy. Mamy też wyznaczone miejsce promocyjne dla browarów, które organizują latem szereg imprez mówi Marian Matysiak, sekretarz Urzędu Miasta w Międzyzdrojach.
W Świnoujściu do tej pory nie wydano ani jednego zezwolenia na sprzedaż piwa na plaży. Urzędnicy przewidują jednak, że wystąpi o nie właściciel jednej z restauracji, który w ub.r. miał zgodę magistratu. W Mielnie plaża to strefa wolna od alkoholu i tak jest już od pięciu lat.
Wcześniej na plaży dochodziło do chuligańskich wybryków. Teraz jest spokojniej mówi Jan Czajkowski, dyrektor Mieleńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Przykładem świeci również Darłowo, gdzie od dwóch lat obowiązuje uchwała Rady Miasta zakazująca sprzedaży piwa nie tylko na plaży, ale także na ochronnym wale wydmowym i przejściach na plażę.
Ograniczanie sprzedaży piwa w nadmorskich kurortach pochwala Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Według niej, im bliżej do piwa, tym większe jego spożycie.
Kurier Szczeciński

(żan)