Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Na Słowacji drożeje piwo

05.03.2009

Niemiłą niespodzianka dla Polaków odwiedzających naszych południowych sąsiadów. Duzi tamtejsi producenci zapowiadają zwyżki cen jeszcze w marcu.

O 6,9 procent podrożeje napój z firmy Heineken Slovensko w miejscowości Hurbanovo. Za tym przykładem poszły Browary Topvar - u nich piwo kosztować będzie o 6,3 procent więcej. Powodem są rosnące wydatki na produkcję (surowce podrożały średnio o 7 procent, sam chmiel o 45 procent) oraz inflacja. To pierwsza podwyżka w Pivovary Topvar od grudnia 2007 r. i pierwsza w Heineken Slovensko od 18 miesięcy.

Na razie nie poddaje się browar Steiger z miejscowości Vyhne. Chce utrzymywać cenę i renomę producenta piw dostępnych dla szerokich warstw społecznych. Jęczmień i chmiel podrożał w dostawach także dla Steigera, ale ta firma boi się panicznie wpadnięcia ze swoimi napojami do kategorii "wyrobów luksusowych". Stąd niskie marże i ceny.

Zysk producentów piwa na Słowacji w ub.r. wyniósł około 200 mln koron (6,6 mln euro). Produkcja i konsumpcja stale spadają ze zmianą stylu życia, wzrostem ilości samochodów.

Krzysztof Mrówka, Interia.pl