Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

NWZA Okocimia zdecydowało o emisji akcji

04.10.2001

W ramach kapitału docelowego Okocimskie Zakłady Piowarskie podwyższą kapitał o 16 milionów złotych. Podwyższenie to umożliwi emisje akcji dla niemieckiego Bitburgera, zdecydowali w piątek akcjonariusze Okocimia.
Planowana emisja związana jest z podpisaną wcześniej umowa z niemiecką grupą piwowarską. Zakłada ona bowiem, że Okocim przejmie od Bitburgera browary Bosman i Kasztelan płacąc za nie 220 milionów złotych. Połowa tej kwoty to gotówka, a reszta to właśnie akcje nowej emisji Okocimia.

Po przeprowadzeniu emisji Carlsberg będzie dysponował 67 procentami akcji Carlsberg Okocim SA, Bitburger będzie miał 18 procent, a 15 procent pozostali akcjonariusze.

"Zarząd będzie chciał po uzyskaniu wszystkich niezbędnych pozwoleń przeprowadzić emisję dla niemieckiego akcjonariusza Bitburger przed końcem roku" - powiedział dziennikarzom przes Okocimia Marcin Piróg. Nie powiedział, ile dokładnie akcji wyemituje producent piwa z Brzeska.

Dodał też, że pogarszająca się sytuacja gospodarcza w kraju i tendencje konsolidacyjne na rynku piwnym "w naturalny sposób doprowadziły do powstania nowej grupy Carlsberg Okocim".

Obecnie w skład grupy Okocimia, oprócz wymienionych wyżej browarów, wchodzi także wrocławski Piast.

Udział całej grupy Okocimia w polskim rynku piwa wynosi około 16 procent.

"Najważniejszą rzeczą będzie utrzymanie tego wskaźnika, w ciągu 2-3 lat dojście do 20 procent" - dodał prezes Piróg.

((Wojciech Żurawski, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, » warsaw.newsroom@reuters.com))
Puls Biznesu

Źródło: Reuters