Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

NAMYSŁÓW BIAŁE, PSZENICZNE CZY WIT?

10.05.2013
NAMYSŁÓW BIAŁE, PSZENICZNE CZY WIT? NAMYSŁÓW BIAŁE, PSZENICZNE CZY WIT?

Właśnie ukazało się nowe piwo z browaru regionalnego w Namysłowie. Już sama szata graficzna butelki (etykiety i kapsel) wizualnie nawiązują do oferowanego w niej stylu. Jest nim, i tu początkowo cień wątpliwości, Białe pszeniczne.

W ogólnym pojęciu, dla większości osób, określenie pszeniczne kojarzy się z niemieckim stylem Hefe Weizen. Określenie „białe” odnosi się zaś do piw niemieckich (Weisse) jak i do belgijskich (Witbier lub Bière blanche). Pierwszy styl reprezentuje głównie Berliner Weisse zaś drugi, ze względu na Pierra Celisa, Blanche de Hoegaarden. Wszelkie wątpliwości rozwiewa tekst zawarty w kontretykiecie: … słód jęczmienny, słód pszeniczny, pszenica, kolendra chmiel, skórka pomarańczy Curacao… Zatem mamy do czynienia o wersję belgijską. W składzie brak tylko tak często dodawanego owsa. Niezwykle jasna barwa piwa i jego zmętnienie (osad drożdżowy na dnie butelki) utwierdza nas w przekonaniu, że dokonaliśmy właściwego wyboru nazwy. W zapachu nuty związane z użyciem skórki Curaçao zastępuje raczej inny estr jakim jest octan etylu (owoce, landrynki). W smaku brak jest tak charakterystycznej dla stylu kwasowości, którą zastąpiła goryczka. Zbyt słabo jest również tak właściwa dla stylu ekstraktywna słodowość. Pozytywnie należy ocenić nasycenie CO2.

Generalnie należy pochwalić browar w Namysłowie, że przełamał kolejną barierę na swojej drodze (metoda górnej fermentacji). Nie jest to pierwsze w kraju piwo w tym stylu. Ważne jest to, że nasze lokalne piwowarstwo dostrzegło szeroko zakrojone zmiany zachodzące w piwowarstwie światowym i dostrzegło, od dawna znany na całym świecie styl Witbier lub Bière blanche.

Piwu cześć
Marek Suliga