Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Muzeum Browaru w Żywcu na Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego

16.01.2010

Żywieckie Muzeum Browaru stało się częścią Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. W sieci łączącej ponad 800 europejskich obiektów znalazły się zaledwie 72 tzw. punkty kotwiczne, czyli miejsca o szczególnym znaczeniu historycznym dla Europy i przy tym bardzo atrakcyjne turystycznie. Jednym z nich jest obecnie żywieckie muzeum - poinformował rzecznik Grupy Żywiec, Sebastian Tołwiński.

- Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego jest rezultatem współpracy pomiędzy 11 europejskimi partnerami (...) Jego celem jest zwrócenie uwagi na wspólne europejskie dziedzictwo przemysłowe, także promocja turystyczna miejsc związanych z historią przemysłu. Obecnie Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego wiedzie przez Wielką Brytanię, Belgię, Francję, Holandię, Luksemburg i Niemcy - powiedział Tołwiński.

Rzecznik dodał, że Polska stała się nowym miejscem na mapie szlaku. "Nasz kraj reprezentowany jest przez Muzeum Browaru w Żywcu, które od momentu powstania odwiedziło już 300 tysięcy turystów. Liczba zwiedzających przerosła oczekiwania i prognozy. Tylko w sierpniu ubiegłego roku odwiedziło je 14 tysięcy turystów. Rocznie do muzeum przyjeżdża ponad 100 tysięcy. Dla porównania, Muzeum Narodowe w Warszawie odwiedza 69 tysięcy osób więcej" - powiedział.

Muzeum Browaru w Żywcu jest także częścią Szlaku Zabytków Techniki Śląska.

Punktami kotwicznymi Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego są między innymi: Browar Heinekena w Amsterdamie, Dzielnica Jubilerów w Birmingham, Flamandzkie Muzeum Górnictwa Węglowego w Beringen czy Ferropolis, Miasto Żelaza w Graefenhainichen.

Muzeum w Żywcu powstało w starych piwnicach browaru, w których niegdyś istniała leżakownia. Otwarte zostało we wrześniu 2006 roku. W 18 salach o łącznej powierzchni ponad 1,6 tysiąca metrów kwadratowych zgromadzono setki eksponatów, obrazujących historię browaru w Żywcu na przestrzeni półtora wieku jego istnienia.

Browar w Żywcu został założony w połowie XIX wieku przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga. Zakład zbudowano w podżywieckiej wiosce na gruncie zwanym Pawlusiem. Kamień węgielny pod budowę Browaru został położony 16 czerwca 1852, a budowa została zakończona w 1857 roku. Za datę założenia żywieckiego Browaru przyjmuje się jednak rok 1856, kiedy to dokonano rejestracji a także uwarzono i sprzedano pierwsze hektolitry piwa. Obecnie browar należy do koncernu Heineken.

PAP, Tereska, Onet.pl