Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Monachium znów skąpane w piwie

22.09.2007

Piwosze! Kto spragniony złocistego napoju - pędem do Monachium! Ruszył 174. festyn piwny Oktoberfest. Do 7 października piwo będzie się lało w stolicy Bawarii strumieniami.

Ogromne namioty, karuzele, strzelnice i bawarskie kapele, zagrzewające do tańca. I tysiące spragnionych piwa turystów. Tak właśnie, jak co roku, wyglądają dziś monachijskie błonia Theresienwiese.

Rok temu na piwkne święto przyjechało ponad 6 mln gości z całego świata. Wypili wówczas prawie 6,1 mln litrów piwa. Ile popłynie do kufli - i gardeł - w tym roku? Tego nie wiadomo. Hamulcem może być jednak cena. Bo by wychylić tradycyjny, litrowy kufel piwa, trzeba liczyć się z wydatkiem 7,30-7,90 euro, czyli ok. 30 zł.

Tradycja piwnej zabawy na monachijskich błoniach sięga początków XIX wieku. Wtedy to - dokładnie 12 października 1810 roku, z okazji ślubu bawarskiego następcy tronu Ludwika (późniejszego króla Ludwika I) i księżniczki Teresy Saksońskiej, zorganizowano na Theresienwiese po raz pierwszy wyścigi konne połączone z festynem dla ludności. Od 1818 roku festyn odbywał się co roku. Zabawę odwoływano jedynie w czasie wojny.

Bartosz Wawro, Dziennik