Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Mocniejszy Kujawiak

31.01.2004

PRZEMYSŁ. Grupa Żywiec w Bydgoszczy.Umocnienie marki, wzrost sprzedaży "Kujawiaka" w tym roku, a także stabilność zatrudnienia - zapowiedział w Bydgoszczy Nico Nusmeier, prezes Grupy Żywiec, która jest od niedawna właścicielem browaru Kujawiak.
Od ubiegłego roku Grupa Żywiec wraz z Brau Union Polska (z Browarami Warszawskimi i bydgoskim Kujawiakiem) wchodzą w skład Brau Union AG, firmy zależnej od Heinekena. Tym samym Kujawiak wszedł do grupy producentów mających największy udział w produkcji piwa w Polsce.
Grupę Żywiec SA w Polsce tworzą browary: Żywiec, Elbrewery, Leżajsk i Warka oraz Żywiec Trade Holding, największa firma dystrybucyjna w Polsce, z obrotem w wysokości 750 mln euro rocznie. Prócz piwa sprzedaje soki oraz napoje wysokoprocentowe.
Grupa Żywiec przeprowadza od kilku lat trudny proces restrukturyzacji. Jest on wynikiem głównie rekordowej straty (w wysokości 460 mln zł), którą zanotowano w 2000 roku. Już w 2002 roku spółka osiągnęła zysk, prezes Nico Nusmeier spodziewa się też dobrych wyników za 2003 rok. Jak w strategię Grupy Żywiec wpisuje się browar Kujawiak? Prezes Nusmeier zapowiedział, że będzie umacniana marka "Kujawiak" (ma dołączyć do grona najlepszych marek regionalnych w Grupie Żywiec), przewidziane są w Bydgoszczy inwestycje (choć na początek nie będą one kosztowne). Nie ma obaw o miejsca pracy.
- Kujawiak jest najbardziej na zachód wysuniętym browarem w naszej grupie, dlatego widzimy w nim przyczółek do ekspansji w północno-zachodniej Polsce - mówił prezes Grupy Żywiec.
Na początek zakładany jest co prawda spadek produkcji w bydgoskim browarze (z 230 tys. hektolitrów piwa w 2003 roku do 167 tys. hektolitrów w roku bieżącym), ale sprzedaż piwa ma wzrosnąć o blisko 10 proc. Prezes Grupy Żywiec nie ukrywa, że niektóre browary w Polsce, zwłaszcza te położone blisko granic mogą mieć poważne problemy wraz z naszym wejściem do Unii Europejskiej, ponieważ w większości krajów UE akcyza na piwo jest dużo niższa niż w Polsce. Przypomnijmy też, że niedawno posłowie przegłosowali jej dalszy wzrost.

Gazeta Pomorska

(bel)