Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Młodzież nie wyobraża sobie imprezy bez piwa

08.02.2007

Młodzi ludzie w wieku 12-17 lat najczęściej sięgają po piwo, ale zdarza im się też spożywać wino i wódkę. Ponad 40 proc. upiło się do nieprzytomności. To wina dorosłych – mówią specjaliści.

Te szokujące badania przedstawiła właśnie firma Homo Homini, która prowadzi kampanię „Lato bez %”. Ankiety wypełniło 11 tys. nastolatków z całej Polski (także z Warszawy). Okazuje się, że zdaniem 49,2 proc. badanych spotkanie towarzyskie bez piwa jest po prostu nieudane. 19,7 proc. mówi w ten sposób o winie, a 11,1 proc. o wódce i innych mocnych alkoholach.

Coraz więcej dziewcząt


– To bardzo duży problem w naszym kraju – mówi Katarzyna Łukowska, zast. dyr. Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. – Niestety, odsetek młodych pijących alkohol wzrasta aż do 90 proc., jeśli badania przeprowadzi się w grupie 15,17 latków. Kolejny problem to pijące dziewczęta. Z badań przeprowadzonych przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie wynika, że z roku na rok jest ich coraz więcej – dodaje.
Zdaniem specjalistów, winę za to ponoszą dorośli, którzy sprzedają trunki nieletnim, oraz rodzice, którzy często pozwalają swoim pociechom na spożywanie używek w ich towarzystwie.


 

Życie Warszawy


 

Katarzyna Jaroszyńska, kb