Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Mini browary w Czechach (cz.II)

19.08.2005

Udział w dniu otwartym browaru Nachod – czyli Dniu z Primatorem, zwiedzanie kilku mini browarów w Pradze i okolicach oraz prezentacja piw polskich to w największym skrócie program pobytu sześcioosobowej delegacji Bractwa Piwnego w wyprawie do Czech. Wycieczka odbyła się w dniach 21 – 24 maja. Naszymi gospodarzami, przewodnikami i opiekunami byli członkowie czeskiej organizacji konsumenckiej – Stowarzyszenia Przyjaciół Piwa. Poniżej prezentujemy drugą część artykułu dotyczącego mini browarów restauracyjnych w Pradze i nie tylko.
U Bulovky Richter Pub

Zapachem gotowanego słodu wypełnione są wszystkie pomieszczenia praskiego mini browaru U Bulovky. Jego właścicielem i piwowarem jest Frantiąek Richter. W stałej ofercie browar ma dwa piwa: PąeniÄŤnĂ˝ Weissbier 13° oraz svÄ›tlĂ˝ leżĂˇk "PuB Premium" 12°. W praktyce piw jest o wiele więcej – zawsze w ofercie znajduje się któreś z piw specjalnych, na przykład tmavĂ˝ leżĂˇk, pąeniÄŤnĂ˝ leżĂˇk albo KláąternĂ­ leżĂˇk. Wszystkie warzone w browarze U Bulovky piwa podawane są niefiltrowane i oczywiście niepasteryzowane. Największą atrakcją tego mini-browaru jest pasja jego właściciela. Praktycznie przy każdej wizycie w lokalu można spróbować innego piwa. Jedna wraka to około 550 litrów, więc w ofercie wciąż pojawiają się nowe gatunki. Frantiąek Richter dysponuje kilkuset szczepami drożdży (własna propagacja) i kilkudziesięcioma rodzajami słodu bawarskiego. Bawarskiego – gdyż uważa on, że właśnie współczesne bawarskie receptury odpowiadają tradycyjnym czeskim, które z kolei w Czechach już zaniknęły. Spośród stu dwudziestu pięciu receptur, jakie ma do swojej dyspozycji piwowar-pasjonat, do czasu naszej wizyty wykorzystano zaledwie dwanaście. U Bulovky Richter Pub jest także bardzo otwarty na współpracę z piwowarami domowymi. W browarze można kupić surowce potrzebne do domowego wyrobu piwa.
U Bulovky Richter Pub odwiedziliśmy oczywiście wspólnie z naszymi gospodarzami ze Stowarzyszenia Przyjaciół Piwa. Wspólnie też próbowaliśmy młodego (około trzy dni przed oficjalnym rozpoczęciem sprzedaży) ale.
Informacje o browarze dostępne są pod adresem: www.sweb.cz/richterpub.

PIVOVARSKÝ DŮM

W jednym z najbardziej popularnych praskich mini browarów Bractwo Piwne zorganizowało degustację piw polskich Więcej informacji na temat przygotowanej przez nas prezentacji znajduje się w artykule „Polski desant w Pradze”. PIVOVARSKĂť DĹ®M jaki zastaliśmy w maju 2005 roku różnił się nieco od lokalu, w jakim mieliśmy przyjemność gościć kilka lat wcześniej. Przede wszystkim – do dyspozycji gości oddana została kolejna sala w podziemiach kamienicy, w której mieści się browar.
Jeżeli chodzi o wybór piw – ten nadal jest bardzo duży. Dla nas szczególnie atrakcyjne było piwo pokrzywowe o zielonkawym odcieniu. Poza tym spróbować można typowego piwa pszenicznego, piwa bananowego, kawowego, wiśniowego a także piwa z domieszką kwiatu lipy. Oczywiście wszystkie piwa warzone są na miejscu. Poza kadziami za barem klienci mogą także – przez szybę – przyjrzeć się fermentacji otwartej.
Każdy gatunek piwa warzonego przez browar PIVOVARSKĂť DĹ®M można kupić „na wynos” – piwo nalewane jest do butelek, na które naklejane są stosowne etykiety. Komplet etykiet, podobnie jak firmowe koszulki i inne akcesoria związane z mini browarem także można kupić na miejscu. W lokalu piwa podawane są w szklanicach lub kuflach, można też zamówić większą ilość jednocześnie. Znana także w Polsce „rura” tam nosi wdzięczną nazwę „żirafa” i zawiera cztery litry piwa.
Informacje o browarze dostępne są pod adresem: www.gastroinfo.cz/pivodum

U medvĂ­dkĹŻ

Mini browar U medvĂ­dkĹŻ określany jest mianem najmniejszego browaru w Pradze. Jednocześnie reklamowany jest jako największy sklep z piwem i piwnymi akcesoriami. Browar, wchodzący w skład piwnego muzeum, został uruchomiony wiosną 2005 roku. Tradycje piwowarskie tego miejsca datowane są jednak na rok 1466. Historia piwowarstwa, słodownictwa i bednarstwa prezentowana jest w odrestaurowanych wnętrzach praskiej kamienicy. Całość uzupełnia mini browar. Określenie „mini” w odniesieniu do U medvĂ­dkĹŻ jest wyjątkowo uzasadnione – jedna warka to 250 litrów piwa. Proces warzenia nadzoruje Ladislav Vesely.
W czasie naszej wizyty w mini browarze U medvĂ­dkĹŻ mieliśmy okazje spróbować słodowego polotmawego piwa Old gott 13°. Jest ono wyrabiane przy udziale słodów: karmelowego, monachijskiego i pilzneńskiego. W ofercie jest również piwo Barique, leżakowane w drewnianych leżakowniach. W czasie naszej wizyty dobiegało końca leżakowanie refermentowanego piwa o wyjątkowo dużej ekstraktywności - 31°. Zawartość alkoholu w tym piwie to 9,7%. Powstało ono w oparciu o słód pilzneński. Piwa browaru U medvĂ­dkĹŻ warzone są metodami tradycyjnymi, stosowana jest otwarta fermentacja oraz ręczne rozlewanie do butelek, które nastepnie trafiają do sprzeadaży.
Informacje o browarze dostępne są pod adresem: www.umedvidku.cz.

W ciągu kilku dni pobytu w Czechach odwiedziliśmy kilka naprawdę wspaniałych miejsc związanych z piwowarstwem. Było to możliwe dzięki wyjątkowej gościnności Stowarzyszenia Przyjaciół Piwa – a konkretnie – jego członków, naszych Przyjaciół. Za wartych odwiedzenia miejsc i towarzyszenie nam w piwnych wycieczkach serdecznie dziękujemy.
W tym miejscu chcielibyśmy poświecić jeszcze trochę miejsca na sprawy dotyczące różnic między czeską a polską kultura piwna. Przede wszystkim – w Czechach aż roi się od mini browarów, z których część szczyci się sięgającymi średniowiecza tradycjami, wiele jednak powstało w ostatnich kilkunastu latach. Kolejną sprawą jest stosunek Czechów do piwa – w towarzyszących mini browarom restauracjom przy piwie przesiadują całe rodziny, zakochane pary, piwosze w najróżniejszym wieku. W Polsce picie piwa w lokalach gastronomicznych to cały czas domena ludzi młodych. I jeszcze jedno: w każdej niemal sali przeznaczonej do konsumpcji wydzielony jest kącik zabaw dla dzieci. Najmłodsi mają do dyspozycji wszelkiego rodzaju zabawki, klocki, przybory do malowania. I nikogo nie gorszy fakt, że dziecko świetnie bawi się w towarzystwie rodziców pijących piwo.

Bractwo Piwne