Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Milion hektolitrów

30.12.2005

Wczoraj i linii produkcyjnych szczecińskiego browaru zszedł milionowy hektolitr chmielowego płynu, wyprodukowany w jednym roku.
- Specyfika naszej produkcji powoduje, że o browarach
w mediach pisze się nie wiele - przyznał Władysław Szaniawski, prezes Bosmana Browaru Szczecin SA. - A szkoda, bo jest się czym chwalić. Nasza firma jest najbardziej rozpoznawalną na Pomorzu Zachodnim. Od lat sukcesywnie się rozwija, stwarza nowe miejsca pracy. Dzisiejszy rekord to potwierdza. Milion hektolitrów piwa wyprodukowanych w jednym roku wprowadza nas do pierwszej ligi browarów. A chciałbym dodać, że to nie koniec naszych możliwości. W przyszłym roku planujemy bowiem wyprodukować 1,3 mln hektolitrów, czyli wykorzystać w pełni możliwości zakładu.

Inwestują

W ciągu dziesięciu lat szczeciński browar czterokrotnie
zwiększył wielkość produkcji. W 1995 r nawarzył 259 tys. hl.
W 2005 już milion. Firma ciągle inwestuje. Największe przedsięwzięcia ostatnich lat, to nowe tankofermentory, oczyszczalnia ścieków, filtracja. W 70 procentach produkcję
stanowią popularne „czerwony" i „zielony" Bosman oraz Volt.
W Szczecinie produkowany jest również Carlsberg a w ramach
wsparcia innych browarów z grupy także Kasztelan i Okocim.
W browarze przy ul. Chmielewskiego w Szczecinie pracuje
obecnie 120 osób. Browar należy do grupy Carlsberg Polska, trzeciej w kraju, jeśli chodzi o udział w sprzedaży piwa, za grupą Żywca i Kompanią Piwowarską. W tym roku Carlsberg zamierza sprzedać w kraju blisko 4,5 mln hl piwa (ok. 14,5 proc. udziału w rynku).

Wspierają

Firma jest hojnym sponsorem sportowców, wspiera też wiele
znaczących dla regionu imprez rozrywkowo-kulturalnych.
- Bosman jest głównym sponsorem Pogoni Szczecin, patronuje
też piłkarskiej IV lidze w województwie, wspiera finansowo
m.in. Dni Morza , Festiwal Wikingów, Dni Gryfina, Dni Stargardu, Dni Morza w Świnoujściu - wylicza Leszek Siwecki, rzecznik prasowy browaru. - Od trzech lat organizujemy „Przystań na Bosmana" zawijając do wielu zachodniopomorskich miast. Wspieramy też Dom Małego Dziecka w Stargardzie i Specjalny Ośrodek Opiekuńczo - Wychowawczy
w Tanowie.
Głos Szczeciński

PIOTR JASINA