Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Mieszkania w starym browarze przy Sędziowskiej

23.05.2008
Mieszkania w starym browarze przy Sędziowskiej Mieszkania w starym browarze przy Sędziowskiej

Cztery ekskluzywne budynki, a w nich 280 apartamentów o powierzchni ok. 60 mkw. każdy, przeszklone tarasy z widokiem na park im. A. Struga powstaną do 2011 roku na terenie dawnego browaru Anstadta przy ul. Sędziowskiej 15.

Jego wizualizacja została w środę przedstawiona do akceptacji wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków.

- W skład kompleksu mieszkaniowego zostały wkomponowane dwa budynki, które rzeczoznawcy ocenili jako zabytkowe - mówi Andrzej Owczarek, prezes biura architektonicznego opracowującego projekt. - Pierwszy to chłodnia z charakterystycznymi przyporami. Pod ziemią i na parterze powstanie parking, a powyżej będą trzy kondygnacje mieszkalne. Drugi (właściwy budynek browaru) zostanie z kolei prawdopodobnie zamieniony na minibrowar i pub podtrzymujący tradycję miejsca. Ponieważ są wstępne pomysły, by odcinek ul. Sędziowskiej, wzdłuż której położony jest browar, zamienić na alejkę parkową, niewykluczone, że przy tym minibrowarze mógłby również powstać ogródek dla wielbicieli piwa.

Oprócz czterokondygnacyjnego budynku z zabytkowymi elementami w zespole pojawią się jeszcze trzy wyższe budynki: jeden 16-kondygnacyjny oraz dwa 12-kondygnacyjne. Będzie wspólny dziedziniec i wjazd od strony ul. Urzędniczej.

Przedstawiona koncepcja spodobała się bardzo Wojciechowi Szygendowskiemu, wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków: - To doskonały przykład na to, jak zabytkowe budynki mogą doskonale współgrać z nowoczesną architekturą - mówi. - Mam wrażenie, że zamieszanie wokół tego terenu wyszło projektowi na dobre. Zyskał duszę i odpowiedni klimat, którego wcześniej nie miał. Dlatego zaakceptowałem koncepcję, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ewentualnych uwag, jak już będzie gotowy szczegółowy plan budowlany.

Budowa kompleksu powinna rozpocząć się latem lub najpóźniej jesienią 2009 roku. Pierwsi lokatorzy będą mogli wprowadzić się po upływie ok. 1,5 roku.

(izj) - Express Ilustrowany