Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Michael Jackson nie żyje

31.08.2007

W czwartek, 30 sierpnia w godzinach rannych czasu londyńskiego, zmarł Michael Jackson. Autor licznych publikacji i książek, w których z wielką precyzją opisywał i charakteryzował piwa z całego świata.
W książce Bier Lexikon opisał 1000 najciekawszych piw na świecie, gdzie scharakteryzował ich pochodzenie, typ, zawartość alkoholu, właściwą temperaturę ich serwowania i kilka najciekawszych cech smakowych i zapachowych. W książce tej opisał tylko jedno polskie piwo – Okocimskiego Portera, określając go mianem: Starkes Porter/Imperial Stout/Porter Baltischen.

W Polsce, przez Monikę Solejko, Jacka Fitta i Arkadiusza Belczyka, przetłumaczona została książka „Pocket Guide to Beer. Dla wielu entuzjastów piwnych była ona pewnego rodzaju biblią i przewodnikiem po raju piwnym. Michael Jackson opisał w niej najciekawsze miejsca do zwiedzenia na całym świecie gdzie można było posmakować najlepsze piwa świata. Z wielką pasją doszukiwał się w nich najbardziej ukrytych smaków. Doskonale odzwierciedlał w swoich opisach ich najważniejsze walory, nawiązując jednocześnie do ich historii.

Na każdym kroku podkreślał swoją miłość do złocistego napoju i walczył o dodawanie do produkcji piwa, oprócz wody, słodu, chmielu i drożdży również serca.

W swoich publikacjach koncentrował się przede wszystkim na piwach godnych uwagi, przy pozostałych zaś unikał krytyki, nie będąc tym samym komercyjnym klakierem.

Z pewnością zabraknie nam człowieka, dla którego piwo było największym wynalazkiem na świecie. Wiem, że wielu z nas będzie go długo wspominało degustując nietypowe piwa. Być może jego śmierć skłoni do kolejnych tłumaczeń jego wspaniałych publikacji.

My, Bractwo Piwne Towarzystwo Promocji Kultury Piwa, chcemy złożyć najszczersze wyrazy współczucia rodzinie Michaela Jacksona. W tych ciężkich dla nich chwilach jesteśmy z nimi.

Marek Suliga, Wielki Mistrz Bractwa Piwnego