Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Medalu nie oddamy!

01.02.2006

Perła Mocna jest Piwem Roku 2005. Tytuł i medal z nim związany przedstawiciele Browarów Lubelskich Perła odebrali z rąk Wielkiego Mistrza Bractwa Piwnego Zbigniewa Olobry podczas uroczystości w łódzkim Muzeum Kinematografii (28.01.2006).
Tytuł Piwo Roku przyznawany jest przez Towarzystwo Promocji Kultury Piwa Bractwo Piwne od pięciu lat. Członkowie Bractwa nie oceniają piw. Tytuł przyznawany jest dzięki podsumowaniu wyników ogólnopolskich konkursów piwnych odbywających się w danym roku. Za pierwsze miejsce uzyskane w danym konkursie – w klasyfikacji Bractwa Piwnego piwo otrzymuje trzy punkty, za drugie miejsce – dwa, wreszcie za trzecie jeden.

Perła Mocna - piwo jasne mocne (7,6% alk. – 15,1 Blg) w roku 2005 zajęła w swojej grupie pierwsze miejsce i zdobyła złoty medal podczas Otwartego Konkursu Piw, jaki towarzyszył XIII Jesiennemu Spotkaniu Browarników w Warszawie, a także – miesiąc wcześniej – zajęła pierwsze miejsce, również nagrodzone złotym medalem, w czasie Konsumenckiej Oceny Jakości Piwa w Krasnymstawie. W ten sposób w rankingu Bractwa Piwnego Perła Mocna otrzymała w roku 2005 sześć punktów i zdobyła tytuł Piwa Roku 2005.

Klasyfikacja Bractwa piwnego ma na celu promowanie najlepszych piw, wysoko ocenianych zarówno przez zawodowych degustatorów, jak i zwykłych piwoszy podczas ocen konsumenckich. Promuje tez udział w konkursach piwnych i mobilizuje browary do ciągłego poddawania swoich produktów ocenie.

Prezes Perły Browarów Lubelskich SA Grażyna Łojko zapewniła gości zebranych w Muzeum Kinematografii, że tytułu Piwo Roku tak łatwo nie odda i także w tym roku produkty lubelskiego browaru będą poddawane ocenom. W dotychczasowych edycjach przyznawania tytułu Piwem Roku aż trzykrotnie zostało piwo Książęce z Browaru Śląskiego 1209 w Lwówku Śląskim oraz raz piwo Kasztelan Jasne Pełne z Browaru Kasztelan w Sierpcu.

W Muzeum Kinematografii zwycięstwo Perły Mocnej świętowali członkowie i sympatycy Bractwa Piwnego z całego kraju. Wspaniałą atmosferę tworzył zespół Zakaz Wyprzedzania, który niezmordowanie zachęcał wszystkich do zabawy. Dyskusje, związane z piwem, ale nie tylko, umilały drobne przekąski przygotowane przez Zakłady Przetwórstwa Mięsnego Grot ze Starowej Góry. Rolę główną grały jednak dwa stanowiska Perły – w każdym z nich podawano Perłę Mocną i Perłę Chmielową. Spotkanie miało charakter międzynarodowy, uczestniczyli w nim także przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Piwa z Czech. Organizacja ta – działająca na zasadach podobnych do Bractwa Piwnego – każdego roku przyznaje tytuł Piwa Roku Republiki Czeskiej, co także było tematem wielu rozmów.

Bractwo Piwne dziękuje wszystkim firmom i instytucjom za pomoc w przygotowaniu tego niezwykle udanego spotkania.

Bractwo Piwne