Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Mark Bowman obejmuje stanowisko dyrektora generalnego SABMiller Africa

03.08.2007
Mark Bowman obejmuje stanowisko dyrektora generalnego SABMiller Africa Mark Bowman obejmuje stanowisko dyrektora generalnego SABMiller Africa

SABMiller plc, jeden z największych producentów piwa na świecie, którego częścią jest Kompania Piwowarska ogłosił, że Mark Bowman, dyrektor generalny KP, obejmie stanowisko dyrektora generalnego SABMiller Africa. Podlegając bezpośrednio Grahamowi Mackayowi, dyrektorowi generalnemu SABMiller, Mark Bowman dołączy do Zarządu SABMiller plc (Excom) z dniem 1 października 2007.

Mark Bowman zdobył bogate doświadczenie zawodowe zarówno w branży piwnej jak i sektorze napojów bezalkoholowych, piastując stanowisko dyrektora generalnego należącej do SABMiller spółki ABI w RPA. Centrala oddziału afrykańskiego pozostanie w Johannesburgu, a jej działalność koncentrować będzie się na dalszym rozwoju firm SABMiller produkujących piwo i napoje w Afryce (poza RPA).

Komentując swą nowa rolę, Mark Bowman, dyrektor generalny Kompani Piwowarskiej powiedział: Półtoraroczny okres, jaki spędziłem w Polsce, był dla mnie bardzo ciekawym przeżyciem. Kompania Piwowarska jest liderem na niezwykle konkurencyjnym rynku. Dlatego też zapewnienie dalszego jej wzrostu i rozwoju było zadaniem stanowiącym dla mnie jako menadżera zarówno spore wyzwanie jak i przynoszącym sporo satysfakcji. Jestem spokojny o dalsze losy naszej firmy. Z dużą przyjemnością pracowałem z utalentowaną polską kadrą, dlatego też wyjeżdżam z Polski z mieszanymi uczuciami, choć z niecierpliwością oczekuję przejęcia swych nowych obowiązków w Afryce, gdzie odpowiedzialny będę za zarządzanie spółkami SABMiller w jedenastu krajach.

Mark rozpoczął pracę w piwnych strukturach SABMiller w roku 1993 piastując wiele stanowisk w logistyce, sprzedaży, dystrybucji, informatyce i strategii korporacyjnej. W roku 1999 na trzy lata rozstał się z firmą, gdy objął stanowisko dyrektora generalnego firmy Dimension Data Software w RPA. Mark ma tytuł licencjata w dziedzinie handlu, ukończył również studia MBA. Ma 41 lat, żonę i trójkę dzieci.

 

***

Kompania Piwowarska jest największym i najbardziej zyskownym przedsiębiorstwem piwowarskim w Polsce. Kilkusetletnie doświadczenia w warzeniu piwa, nowoczesna technologia i rygorystyczne przestrzeganie zasad produkcji na światowym poziomie (World Class Manufacturing) gwarantują najwyższą jakość jej produktów. Do portfela marek należy TYSKIE (ulubione piwo Polaków), ŻUBR (druga marka w Polsce pod względem wielkości sprzedaży), LECH, Dębowe Mocne, Pilsner Urquell, Redd's, Dog in the Fog, Miller Genuine Draft oraz Peroni Nastro Azzurro. Kompania Piwowarska powstała w 1999 roku w wyniku połączenia Tyskich Browarów Książęcych i Lech Browary Wielkopolski. W roku 2003 do Kompanii dołączył Browar Dojlidy w Białymstoku. W roku finansowym zakończonym 31 marca 2007 Kompania Piwowarska osiągnęła przychody w wysokości 4,4 mld złotych wypracowując zysk netto 693 mln zł. Wielkość sprzedaży wyniosła ponad 13 mln hektolitrów piwa.

Kompania Piwowarska jest częścią drugiego pod względem wielkości producenta piwa na świecie - SABMiller plc. Grupa obecna jest w ponad 60 krajach na sześciu kontynentach, a jej portfel obejmuje ponad 150 silnych marek (m.in. Pilsner Urquell, Miller Genuine Draft, Peroni Nastro Azzurro czy Castle Lager). SABMiller plc jest jedną z największych na świecie (poza USA) firm rozlewających produkty Coca-Coli. W roku finansowym zakończonym 31 marca 2007 SABMiller osiągnął przychody w wysokości 18,6 mld dolarów i wypracował zysk brutto 2,8 mld dolarów. Sprzedaż piwa wyniosła 216 mln hl.

Marketing przy kawie