Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Małe piwko na basenie w Rudzie

31.01.2008
Małe piwko na basenie w Rudzie Małe piwko na basenie w Rudzie

Człowiek z piwem w ręku będzie wkrótce normalnym widokiem na kąpieliskach w Rudzie Śląskiej. Kilka tygodni temu radni znieśli zakaz sprzedaży alkoholu na basenach w mieście. Protestują ratownicy wodni.

Pod koniec listopada zeszłego roku radni w Rudzie Śląskiej przegłosowali uchwałę, która zniosła zakaz sprzedaży alkoholu na basenach. W Rudzie Śląskiej jest ich pięć, w tym trzy kryte. Zniesienie basenowej prohibicji wywołało oburzenie ratowników wodnych. - Większość utonięć to właśnie skutek pływania "na gazie". A teraz rudzcy radni otwierają ludzom korzystającym z kąpielisk dostęp do alkoholu - mówi Maciej Zajączkowski, prezes zarządu wojewódzkiego WOPR-u.

Zniesienie zakazu picia alkoholu na basenach od początku nie podobało się Henrykowi Poppemu, dyrektorowi Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rudzie Śląskiej. - Nie boję się o baseny kryte, dwa są przy szkołach, więc tam alkoholu na pewno nie będzie. Trzeci, ten w Nowym Bytomiu, ma od lat kawiarenkę, ale jej dzierżawca zapowiedział, że nie wyobraża sobie sprzedaży alkoholu i nie wystąpi o koncesję. Boję się o kąpielisko otwarte przy ulicy Ratowników. Latem korzysta z niego sporo młodzieży - mówi dyrektor Poppe. Obawia się, że klienci baru po wypiciu kilku piw skorzystają też z kąpieli, a o tragedię wtedy nietrudno.

Zbigniew Domżalski, przewodniczący komisji sportu i kultury fizycznej oraz pomysłodawca liberalizacji przepisów, uspokaja. - Wokół tej sprawy zrobiło się dużo szumu, a przecież takich zakazów nie ma w żadnym sąsiednim mieście. Dostosowaliśmy tylko przepisy do obowiązujących norm. W Niemczech czy Czechach piwo na basenie to standard. Takie zakazy nie powinny być w miejskich uchwałach, ale w regulaminach kąpielisk. To sprawa ich właścicieli - tłumaczy radny.

Ta argumentacja nie przekonuje dyrektora MOSiR-u. - Co z tego, że w regulaminie zabronię sprzedaży alkoholu, jak dzierżawca baru przyjdzie do mnie z miejską uchwałą. Lato coraz bliżej i dobrze byłoby, gdyby do tego czasu radni przywrócili zakaz. Niestety, Polakom jeszcze daleko do kultury picia naszych zachodni sąsiadów - nie ustępuje Poppe.

Na jednej z najbliższych sesji radni ponownie przeanalizują problem alkoholu na basenach. - Pod wpływem opinii ratowników będziemy jeszcze dyskutować nad zakazem. Jednak szczerze wątpię, byśmy zdecydowali się odwołać naszą wcześniejszą decyzję - zapowiada Domżalski. Uważa, że przywrócenie zakazu może zniechęcić do inwestowania w Rudzie Śląskiej w budowę aquaparku.

Sprawdziliśmy, w Parku Wodnym w Tarnowskich Górach obowiązuje zakaz sprzedaży alkoholu, a nietrzeźwi nie są wpuszczani na teren basenu. Podobnie jest na innych basenach w regionie.


Tomasz Malkowski, Gazeta Wyborcza Katowice
Fot. Tomasz Kielkowski / AGENCJA