Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

MF: Większe ulgi dla małych browarów

16.04.2004

Ministerstwo Finansów postanowiło zwiększyć o 25 proc. ulgi dla małych i średnich browarów, co oznacza zmniejszenie obciążenia podatkiem akcyzowym wytwarzanego przez nie piwa - podał resort finansów w piątkowym komunikacie.
Decyzja resortu finansów obejmie tę część browarów, które produkują rocznie do 200 tys. hektolitrów piwa.

"Projekt rozporządzenia określający ulgi dla małych i średnich browarów jest już po uzgodnieniach międzyresortowych" - napisano w komunikacie.

W komunikacie poinformowano również, że Ministerstwo Finansów podtrzymało swoje wcześniejsze zobowiązania do bieżącego monitorowania, wspólnie z branżą piwowarską, sytuacji na rynku wyrobów akcyzowych po wejściu Polski do Unii Europejskiej.

"Jeżeli dynamika sprzedaży, w ciągu kilku pierwszych tygodni po akcesji, będzie odbiegała od prognoz oraz drastycznie zwiększy się import indywidualny, Ministerstwo Finansów podejmie niezbędne działania" - napisano w komunikacie.

Branża piwowarska już od dłuższego czasu domaga się od rządu obniżenia stawki akcyzy na piwo, przynajmniej o 30 proc., w celu zapobieżenia spodziewanemu napływowi tańszego piwa zza granicy po wejściu Polski do Unii Europejskiej.

Zdaniem przedstawicieli branży, niekontrolowany napływ piwa z importu doprowadzi krajowe browary do drastycznego pogorszenia ich kondycji finansowej, a mniejszym browarom, zwłaszcza na zachodzie i południu Polski, może grozić upadłość.
Polska Agencja Prasowa

pap