Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

MF: Obniżka stawki akcyzy na piwo jest niemożliwa

01.04.2004

Wiceminister finansów Wiesław Czyżowicz powiedział w czwartek w Sejmie, że obniżka stawki akcyzy na piwo obecnie jest niemożliwa ze względu na sytuację budżetową, jednak resort zamierza na bieżąco monitorować sytuację na rynku.
"Gdybyśmy obniżyli stawki podatku akcyzowego w tej chwili o 20 proc. to spowodowalibyśmy ubytek w dochodach budżetu o 494 mln zł, a w przypadku obniżki o 25 proc. ubytek wyniósłby 618 mln zł" - powiedział posłom Czyżowicz.

Podkreślił także, że obecnie stosowana stawka akcyzy na piwo jest taka sama od 2001 r. i nie ma wpływu na poziom sprzedaży piwa.

Wiceminister finansów dodał jednak, że resort zdaje sobie sprawę z tego, że stawka akcyzy na piwo w Polsce należy do najwyższych w regionie.

"W zależności od sytuacji (na rynku) będziemy reagować na to co się stanie po 1 maja tego roku. (...) Jeśli zauważymy, że poziom sprzedaży zostanie zachwiany natychmiast obniżymy stawkę tego podatku" - powiedział Czyżowicz.

Teraz stawka akcyzy na piwo wynosi 6,86 zł na hektolitr każdego stopnia Plato wyrobu - czyli na maksymalnym poziomie dopuszczonym przez ustawę.

Przedstawiciele browarów zarzucali resortowi finansów niedotrzymanie obietnicy, zgodnie z którą po 1 maja stawki akcyzy miały zostać dostosowane do poziomów w krajach sąsiednich, czyli w praktyce miały zostać obniżone.
Polska Agencja Prasowa

pap